Działanie produktu leczniczego
Columvi występuje w postaci koncentratu 2,5 mg i 10 mg do sporządzania roztworu do infuzji. Substancją czynną leku Columvi jest glofitamab, bispecyficzne, monoklonalne przeciwciało (kod ATC: L01FX28). Glofitamab wiąże biwalentnie CD20 na limfocytach B oraz monowalentnie CD3 na limfocytach T, prowadząc do zaangażowania i przekierowania układu immunologicznego pacjenta na eliminację nowotworowych limfocytów B.
Jak zaobserwowano w otwartym wieloośrodkowym badaniu, u pacjentów z nawracającym lub opornym na leczenie chłoniakiem nieziarniczym z komórek B, korzyści ze stosowania Columvi były widoczne pod względem odsetka całkowitych odpowiedzi i ogólnego odsetka odpowiedzi o znacznym czasie trwania.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to zespół uwalniania cytokin (CRS), zakażenia, neutropenia, niedokrwistość, małopłytkowość, zaostrzenie guza, ból głowy, zaparcia, biegunka, nudności, wysypka, gorączka, hipofosfatemia, hipomagnezemia, hipokalcemia i hipokaliemia.
Czytaj także: Jak zmniejszyć toksyczność cytostatyków? Leki cytoprotekcyjne
Wskazanie
Pełne wskazanie do stosowania produktu leczniczego Columvi to:
- Produkt Columvi w monoterapii jest wskazany w leczeniu dorosłych pacjentów z nawracającym lub opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL), po dwóch lub więcej liniach leczenia systemowego.
- Columvi powinien być przepisywany przez lekarzy mających doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu chorób nowotworowych, którzy mają dostęp do odpowiedniego wsparcia medycznego w leczeniu ciężkich reakcji związanych z zespołem uwalniania cytokin (CRS).
Czytaj także: TOP 10 leków onkologicznych do refundacji
Źródło: ESMO