Sanepid: Kontrola jakości posiłków w szpitalach

Wyniki przeprowadzonych w 2022 roku kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykazują, że jakość żywienia w szpitalach nadal pozostawia wiele do życzenia. Mimo że można by sądzić, że posiłki w szpitalach powinny być dostosowane do specyficznych potrzeb zdrowotnych pacjentów, często są one mało zróżnicowane, nadmiernie słone, słodkie i tłuste, a także nie uwzględniają alergenów. Oczywiście, nie dotyczy to wszystkich placówek.

Lista problemów jest długa, ale warto pamiętać, że nie wszystkie szpitale są jednakowe, a Sanepid prowadził kontrole tylko w wybranych placówkach. Mimo to badanie było dość obszerne — spośród zarejestrowanych 1028 bloków żywieniowych w szpitalach, przeprowadzono kontrole dla ogółem 740 z nich, w tym 460, w których posiłki dostarczała firma cateringowa. Kontrole miały różny charakter, w tym badano niewielką część posiłków w laboratorium.

W oparciu o ocenę diety podstawowej w szpitalach, w których przygotowuje się posiłki w szpitalnej kuchni, stwierdzono nieprawidłowości w 102 jadłospisach (na 414 jadłospisów), 62 zestawieniach dekadowych (na 173 zestawienia, które obejmują jadłospis na 10 dni) oraz 47 próbach laboratoryjnych posiłków (na 58 pobranych próbek). Natomiast w przypadku próbek dostarczanych do szpitala przez firmy cateringowe, w 262 próbkach stwierdzono nieprawidłowości w 60 jadłospisach, 24 zestawieniach dekadowych i 12 próbkach zbadanych laboratoryjnie.

Należy pamiętać, że pacjenci trafiający do szpitali często są niedożywieni. W przypadku poważnych schorzeń niedożywienie może znacznie pogorszyć prognozy. Na przykład onkolodzy często nie podejmują optymalnego leczenia, dopóki ogólny stan pacjenta się nie poprawi. W przeciwnym razie mogą pojawić się poważne komplikacje. Problem jest rozległy — w zależności od rodzaju nowotworu, niedożywienie może dotyczyć od 40 do 80 procent pacjentów onkologicznych. Warto zaznaczyć, że niedożywiony pacjent nie oznacza tylko osoby wychudzonej — w wielu przypadkach niedożywienie wynika z nadwagi.

Najczęstsze problemy

Raport Głównego Inspektora Sanitarnego, opublikowany na początku sierpnia pod nazwą „Stan sanitarny kraju w 2022 roku”, wskazał na kilka najczęstszych problemów w zakresie żywienia pacjentów w szpitalach. Do tych problemów należały:

 • Nieprecyzyjne informacje dotyczące alergenów, planowanych potraw i ich ilości,
 • Brak różnorodności w menu oraz powtarzalność dań w ciągu dekady (czyli na przestrzeni 10 dni),
 • Niedostateczna różnorodność w śniadaniach i kolacjach, często bez dodatku warzyw i owoców,
 • Niskie kaloryczne wartości posiłków w porównaniu do dziennej potrzeby pacjentów,
 • Brak pełnowartościowego białka zwierzęcego lub roślinnego w głównych posiłkach (śniadaniu, obiedzie, kolacji),
 • Ograniczona ilość warzyw i owoców w codziennym menu,
 • Niewystarczająca ilość pełnoziarnistych produktów zbożowych, kasz i produktów z pełnego przemiału mąki,
 • Niedostateczne ilości mleka i przetworów mlecznych,
 • Niedostateczne ilości ryb i/lub przetworów rybnych,
 • Brak tłuszczów roślinnych bogatych w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
 • Duża ilość potraw smażonych i słodkich dodatków,
 • Wysoki udział produktów wysoko przetworzonych, koncentratów zup w proszku oraz nadmierne ilości soli lub tłuszczów.

Podsumowując, kontrola Sanepidu nad jakością posiłków w szpitalach wykazała wiele nieprawidłowości, zarówno w samych posiłkach, jak i w warunkach higieniczno-sanitarnych. Warto pamiętać o tym, że żywienie w szpitalach ma ogromne znaczenie dla procesu leczenia i rekonwalescencji pacjentów, zwłaszcza w przypadku poważnych schorzeń. Odpowiednie zrównoważone posiłki mogą wpłynąć na poprawę stanu zdrowia i skrócenie czasu rekonwalescencji pacjentów.

 

Źródło: PAP

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena:
Warning: Attempt to read property "name" on false in /home/customer/www/aptekaszpitalna.pl/public_html/wp-content/plugins/famacja-net-klient/klient.php on line 586
Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu
/home/customer/www/aptekaszpitalna.pl/public_html/wp-content/plugins/famacja-net-klient/klient.php on line 599
">

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

logo