Światowy Dzień Dawcy Krwi

Każdego roku, 14 czerwca, kraje całego świata obchodzą Światowy Dzień Dawcy Krwi. Wydarzenie to ma na celu podziękować dobrowolnym, nieopłaconym dawcom krwi za darowanie krwi w celu ratowania życia oraz zwiększenie świadomości potrzeby regularnego oddawania krwi w celu zapewnienia jakości, bezpieczeństwa i dostępności krwi i produktów krwiopochodnych pacjentom w potrzebie.

Tegoroczny Światowy Dzień Dawcy Krwi obchodzony jest pod hasłem:

Bądź tam dla kogoś innego. Oddaj krew. Dziel się życiem.

Transfuzja krwi i produktów krwiopochodnych pomaga uratować miliony ludzi każdego roku. Może pomóc pacjentom cierpiącym na schorzenia zagrażające życiu dłużej żyć z wyższą jakością życia i wspierać złożone procedury medyczne i chirurgiczne. Ma także zasadniczą, ratującą życie rolę w opiece nad matką i dzieckiem oraz podczas reakcji na katastrofy spowodowane przez człowieka i klęski żywiołowe.

Usługa krwi, która zapewnia pacjentom dostęp do bezpiecznej krwi i produktów krwiopochodnych w wystarczającej ilości, jest kluczowym elementem skutecznego systemu opieki zdrowotnej. Odpowiednia podaż może być zapewniona jedynie poprzez regularne darowizny dokonywane przez dobrowolnych, nieopłaconych dawców krwi. Jednak w wielu krajach służby krwi stają przed wyzwaniem, jakim jest udostępnienie wystarczającej ilości krwi, zapewniając jednocześnie jej jakość i bezpieczeństwo.

Krajem, w którym organizowany jest Światowy Dzień Dawcy Krwi 2018, jest Grecja, za pośrednictwem Hellenic National Blood Centre. Światowe wydarzenie odbędzie się w Atenach w dniu 14 czerwca 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
0 komentarzy
avatar
Komentujesz jako gość!

Brak komentarzy