Zapobieganie zakażeniom szpitalnym: MZ przygotowuje standardy

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o zajęcie stanowiska dotyczącego zagrożenia epidemiologicznego występującego na oddziałach pediatrycznych. Rzecznik uważa, że problem należy rozpatrzyć w dwóch aspektach.

– Pacjenci oddziałów pediatrycznych są szczególnie narażeni na zakażenia szpitalne. Dzieci do szpitala zgłaszają się z dolegliwościami infekcyjnymi, dotyczy to dolegliwości związanych z grypą, z zakażeniem RSV, biegunką rota- czy norowirusową, czy też sepsą. W tym samym czasie przyjmowane są dzieci bez infekcji, ale np. z zatruciem lekami. Pomimo braku możliwości wprowadzenia w szpitalach wszystkich sal o standardzie jednoosobowym, umożliwiającym izolację każdego pacjenta, oddziały pediatryczne powinny spełniać warunki określone dla oddziałów chorób zakaźnych – stwierdził Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta w piśmie do Ministra Zdrowia.

Problem zauważają również podmioty lecznicze, które zwróciły się do Rzecznika z zapytaniem o możliwość stałego ograniczenia praw małoletnich pacjentów do obecności osoby bliskiej, w wieku do lat 7, który to wiek potencjalnie może kwalifikować odwiedzającego jako osobę przenoszącą określone zakażenia.

– Wskazane jest opracowanie przez Ministra Zdrowia, we współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta, standardów organizacyjnych obowiązujących na oddziałach dziecięcych w aspekcie przeciwdziałania zakażeniom szpitalnym. Standardy powinny powstać we współpracy z grupami ekspertów, środowiskiem medycznym oraz organizacjami pacjenckimi – dodał Bartłomiej Chmielowiec.

Poprawa warunków w aspekcie zagrożenia epidemiologicznego na oddziałach pediatrycznych leży w interesie publicznym.

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia poinformowało Rzecznika Praw Pacjenta o prowadzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny pracach nad regulacją metod zapobiegania szerzeniu się zakażeń szpitalnych. Projektowane Rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego zapobiegania zakażeniom spowodowanym biologicznymi czynnikami chorobotwórczymi o szczególnej zjadliwości lub oporności na antybiotyki umożliwi całościowe uregulowanie w formie standardu organizacyjnego odpowiednich procedur przeciwepidemicznych. Standardy te zostaną opracowane w uzgodnieniu z ekspertami z zakresu epidemiologii zakażeń szpitalnych z szerokim wykorzystaniem już przygotowanych wytycznych merytorycznych, przekazywanych przez ekspertów zespołom zakażeń szpitalnych.

Więcej na ten temat pisze serwis PolitykaZdrowotna.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Email this to someone
email
0 komentarzy
avatar
Komentujesz jako gość!

Brak komentarzy