Zagadka talidomidu rozwiązana!

Przez ponad sześć dekad naukowcy nie byli w stanie potwierdzić, dlaczego talidomid spowodował tysiące przypadków wad wrodzonych u płodów. Udało się to jednak naukowcom ze słynnego Dana-Farber Cancer Institute na łamach eLife.

Często stosowany w leczeniu porannych mdłości u ciężarnych , talidomid doprowadził do narodzin tysięcy dzieci z ciężkimi wadami wrodzonymi. Pomimo teratogenności, talidomid i pokrewne leki w ramach terapii immunomodulujących (lenalidomid i pomalidomid) są obecnie podstawą leczenia raka, jednak podstawa molekularna leżąca u podstaw  charakterystycznych wad wrodzonych pozostawała nieznana.

TNaukowcy wykazali, że leki immunomodulujące jak talidomid zakłócają szeroką sieć transkrypcyjną poprzez indukowaną degradację kilku czynników transkrypcji palca cynkowego C2H2, w tym SALL4, członka rodziny czynników rozwojowych transkrypcji typu spalt. Utrata funkcji SALL4 w wyniku mutacji powoduje nagromadzenie wad wrodzonych wywołanych talidomidem, takich jak brak kciuków, defekty w rozwoju ucha i oka oraz wrodzona choroba serca. Naukowcy dowiedli, że talidomid indukuje degradację SALL4 wyłącznie u ludzi, naczelnych i królików, ale nie u gryzoni i ryb.

Dzięki prześledzeniu danych literaturowych okazało się, że  to właśnie ten mechanizm stał za wywołaniem wad rozwojowych u około 10 tys. dzieci, których matki w latach 50. i na początku 60. – podobne wady występują u dzieci, które przychodzą na świat z wadą genetyczną, ze zmutowanym SALL4.

Abstrakt artykułu „Thalidomide promotes degradation of SALL4, a transcription factor implicated in Duane Radial Ray Syndrome” dostępny jest na stronie elifesciences.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]