Xeljanz w leczeniu colitis ulcerosa

Komisja Europejska zatwierdziła cytrynian tofacitinibu (Xeljanz, Pfizer) dla dorosłych z umiarkowanie lub ciężko czynnym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (colitis ulcerosa), którzy nie zareagowali odpowiednio lub nie tolerują konwencjonalnej terapii.

Zatwierdzony schemat doustnego inhibitora kinazy janusowej (JAK) to : 10 mg dwa razy dziennie,  poinformował Pfizer w komunikacie prasowym.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (UC) jest jest przewlekłą i często wyniszczającą chorobą zapalną jelit, która dotyka około 2,1 miliona ludzi w Europie.

Zatwierdzenie tofacitinibu w leczeniu UC w Europie opierało się na wynikach trzech badań III fazy z doustnych badań klinicznych dotyczących tofacitinibu w globalnym programie badań klinicznych zapalenia jelita grubego (OCTAVE Induction 1, OCTAVE Induction 2 i OCTAVE Sustain) oraz badania OCTAVE Open, trwającego, otwarteego, długoterminowego badania rozszerzającego.

W ramach oceny inhibitora JAK, Komitet ds. Leków Medycznych Europejskiej Agencji Leków stwierdził, że tofacitinib przynosi istotne korzyści kliniczne pacjentom z UC w porównaniu z istniejącymi terapiami.

Tofacitinib jest już zatwierdzony w Europie do stosowania w skojarzeniu z metotreksatem (MTX) u dorosłych z umiarkowanym do ciężkiego czynnym reumatoidalnym zapaleniem stawów, u których reakcja nie była odpowiednia lub którzy nie tolerują jednego lub więcej leków przeciwreumatycznych modyfikujących przebieg choroby (DMARD). Jest również zatwierdzony jako monoterapia w przypadkach nietolerancji MTX lub gdy leczenie MTX jest nieodpowiednie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
0 komentarzy
avatar
Komentujesz jako gość!

Brak komentarzy