REKLAMA
REKLAMA

Xeljanz w leczeniu colitis ulcerosa

Komisja Europejska zatwierdziła cytrynian tofacitinibu (Xeljanz, Pfizer) dla dorosłych z umiarkowanie lub ciężko czynnym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (colitis ulcerosa), którzy nie zareagowali odpowiednio lub nie tolerują konwencjonalnej terapii.

Zatwierdzony schemat doustnego inhibitora kinazy janusowej (JAK) to : 10 mg dwa razy dziennie,  poinformował Pfizer w komunikacie prasowym.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (UC) jest jest przewlekłą i często wyniszczającą chorobą zapalną jelit, która dotyka około 2,1 miliona ludzi w Europie.

Zatwierdzenie tofacitinibu w leczeniu UC w Europie opierało się na wynikach trzech badań III fazy z doustnych badań klinicznych dotyczących tofacitinibu w globalnym programie badań klinicznych zapalenia jelita grubego (OCTAVE Induction 1, OCTAVE Induction 2 i OCTAVE Sustain) oraz badania OCTAVE Open, trwającego, otwarteego, długoterminowego badania rozszerzającego.

REKLAMA
REKLAMA

W ramach oceny inhibitora JAK, Komitet ds. Leków Medycznych Europejskiej Agencji Leków stwierdził, że tofacitinib przynosi istotne korzyści kliniczne pacjentom z UC w porównaniu z istniejącymi terapiami.

Tofacitinib jest już zatwierdzony w Europie do stosowania w skojarzeniu z metotreksatem (MTX) u dorosłych z umiarkowanym do ciężkiego czynnym reumatoidalnym zapaleniem stawów, u których reakcja nie była odpowiednia lub którzy nie tolerują jednego lub więcej leków przeciwreumatycznych modyfikujących przebieg choroby (DMARD). Jest również zatwierdzony jako monoterapia w przypadkach nietolerancji MTX lub gdy leczenie MTX jest nieodpowiednie.

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]