REKLAMA
REKLAMA

WHO: lek, który może uratować tysiące kobiet

Nowa formuła leku zapobiegającego nadmiernemu krwawieniu po porodzie może uratować życie tysięcy kobiet w krajach o niskim i średnim dochodzie, wynika z badania przeprowadzonego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)

Obecnie WHO zaleca oksytocynę jako lek pierwszego wyboru w zapobieganiu nadmiernemu krwawieniu po porodzie. Oksytocyna musi być przechowywana i transportowana w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza, co jest trudne w wielu krajach, pozbawiając wiele kobiet dostępu do tego ratującego życie leku. Kiedy mogą go uzyskać, lek może być mniej skuteczny z powodu ekspozycji na ciepło.

Badanie, opublikowane  w New England Journal of Medicine, pokazało, że alternatywny lek – stabilna termicznie karbetocyna – jest równie bezpieczny i skuteczny jak oksytocyna w zapobieganiu krwotokowi poporodowemu. Ta nowa formuła karbetocyny nie wymaga chłodzenia i zachowuje swoją skuteczność przez co najmniej 3 lata przechowywana w temperaturze stopnii Celsjusza i 75% wilgotności względnej.

„To naprawdę zachęcający rozwój, który może zrewolucjonizować naszą zdolność utrzymania przy życiu matek i dzieci” – mówi dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Około 70 000 kobiet umiera co roku z powodu krwotoku poporodowego – zwiększając ryzyko śmierci ich dzieci w ciągu jednego miesiąca.

REKLAMA
REKLAMA

Badanie kliniczne, największe w swoim rodzaju, badało blisko 30 000 kobie w 10 krajach: Argentynie, Egipcie, Indiach, Kenii, Nigerii, Singapurze, Południowej Afryce, Tajlandii, Ugandzie i Wielkiej Brytanii. Każdej kobiecie losowo podano pojedynczą iniekcję stabilnej termicznie karbetocyny lub oksytocyny bezpośrednio po urodzeniu dziecka. Badanie wykazało, że oba leki były równie skuteczne w zapobieganiu nadmiernemu krwawieniu po porodzie.

Ponieważ oba leki w badaniu utrzymywano w temperaturach wymaganych do zapewnienia maksymalnej skuteczności oksytocyny, badanie może nie docenić korzyści, jakich można się spodziewać po zastosowaniu stabilnego termicznie karbetocyny w warunkach rzeczywistych, w których oksytocyna mogła ulec degradacji z powodu ekspozycji na wyższe temperatury.

„Opracowanie leku zapobiegającego krwawieniu poporodowemu, które nadal pozostaje skuteczne w gorących i wilgotnych warunkach, jest bardzo dobrą wiadomością dla milionów kobiet, które rodzą się w częściach świata bez dostępu do niezawodnego chłodzenia” – mówi dr Metin Gülmezoglu z Wydział Zdrowia Rozrodczego i Badań w WHO.

Całość artykułu podsumowującego badania dostępna TUTAJ.

 

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]