REKLAMA
REKLAMA

URPL: uwaga na azytromycynę w onkologii!

Na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pojawił się komunikat związany z zwiększoną częstością nawrotów nowotworów złośliwych układu krwiotwórczego i zgonów u leczonych azytromycyną pacjentów po przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych.

W porozumieniu z EMA i URPL, podmioty odpowiedzialne postanowiły przekazać informacje płynące z przerwanego badania klinicznego ALLOZITHRO, w którym oceniano długotrwałe stosowanie azytromycyny w profilaktyce zespołu zarostowego zapalenia oskrzelików u pacjentów po allogenicznym przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych z powodu nowotworów złośliwych układu krwiotwórczego.

Badanie to zostało przerwane z powodu zwiększonego ryzyka nawrotów tych nowotworów w grupie pacjentów leczonych azytromycyną w porównaniu z grupą stosującą placebo.

Leczenie w badaniu przerwano 26 grudnia 2016 roku. W trakcie analizy zaślepionych danych niezależna komisja ds. monitorowania danych i bezpieczeństwa danych wykryła nieprzewidziane dysproporcje pomiędzy zaślepionymi grupami w liczbie nawrotów nowotworu układu krwiotwórczego.

REKLAMA
REKLAMA

Pełna treść komunikatu dostępna jest na stronie URPL.gov.pl

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]