UE: lepsza ochrona przed lekami niebezpiecznymi

Lepsza ochrona pracowników przed narażeniem na substancje niebezpieczne znajduje się obecnie wysoko w agendzie europejskiej. Inicjatywy takie jak zmiana dyrektywy w sprawie substancji rakotwórczych i mutagenów oraz nowa kampania Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) mają na celu uczynienie UE bezpieczniejszym miejscem pracy.

W kwietniu 2018 r. Komisja Europejska opublikowała wniosek dotyczący zmiany dyrektywy w sprawie substancji rakotwórczych i mutagenów. Poprawka ma na celu poprawę ochrony zdrowia pracowników poprzez ograniczenie narażenia zawodowego na działanie pięciu rakotwórczych środków chemicznych, mianowicie kadmu i jego związków nieorganicznych, berylu i nieorganiczne związków berylu, kwasu arsenowego i jego soli, a także nieorganicznych związków arsenu, formaldehydu i 4,4′-metyleno-bis (2-chloroanilini) (MOCA).

Dyrektywa w sprawie substancji rakotwórczych i mutagenów zawiera szereg ogólnych przepisów mających na celu zapobieganie lub minimalizowanie narażenia na działanie czynników rakotwórczych i mutagenów wchodzących w jego zakres.
W związku z proponowaną zmianą Komisja Europejska podkreśliła, że ​​substancje rakotwórcze i mutagenne oprócz raka mogą powodować inne ważne problemy zdrowotne. Wprowadzając środki zapobiegające wysokim poziomom narażenia na pięć dodatkowych substancji, Komisja Europejska ma nadzieję rozwiązać te problemy.

Kampania na rzecz zdrowego miejsca pracy EU-OSHA, która rozpoczęła się również w kwietniu 2018 r., ma na celu rozwiązanie problemu narażenia na substancje niebezpieczne z szerokiego punktu widzenia. Tematyka 2018/2019 koncentruje się wokół zarządzania substancjami niebezpiecznymi. W ciągu 2-letniego okresu działalności EU-OSHA ma nadzieję zwrócić uwagę na tę kwestię i promować najlepsze sposoby radzenia sobie z zagrożeniami, jakie niebezpieczne substancje stwarzają dla pracowników dzięki serii wydarzeń i działań.

Strona internetowa kampanii zawiera narzędzia i publikacje, które mogą pomóc w radzeniu sobie z narażeniem na niebezpieczne substancje w miejscu pracy. Ponadto EU-OSHA zachęca do udziału w kampanii poprzez uczestnictwo w konkursie „Dobre praktyki w miejscu pracy” oraz uczestnictwo w Europejskich Tygodniach Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, które organizowane są w październiku każdego roku (tydzień kalendarzowy 43).

Więcej informacji na temat kampanii znajdziecie TUTAJ

Podobał się artykuł? Podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
0 komentarzy
avatar
Komentujesz jako gość!

Brak komentarzy