Toruń: Robot apteczny i system poczty pneumatycznej w nowej aptece szpitalnej

Kończy się budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Aktualnie trwają prace wykończeniowe, procedury odbiorowe i instalacja wyposażenia, w tym sprzętu w nowej aptece szpitalnej. Przenosiny oddziałów i pozostałych jednostek lecznicy do nowych budynków przewidziano na pierwszy kwartał przyszłego roku.
Robot apteczny w nowym szpitalu w Toruniu

Robot apteczny w aptece szpitalnej

Po ostatnich poprawkach wykończeniowych i montażowych w budynku apteki i szpitalnej administracji trwają procedury odbiorowe. W aptece szpitalnej będzie działać robot apteczny. Leki – w gotowych i imiennych pakietach dla każdego pacjenta trafią na oddziały za pomocą systemu poczty pneumatycznej. Apteka Szpitalna będzie bowiem w pełni zautomatyzowana (czytaj także: Robotyzacja aptek szpitalnych).

Wcześniej oddano już do użytku budynek parkingowy i budynki techniczne mieszczące m.in. generator prądotwórczy i kotłownię olejową, garaż dla karetek. Gotowa jest też nowa portiernia i zlokalizowana razem z nią pod jednym dachem rozprężalnia gazów medycznych.

Wśród nowego sprzętu medycznego są m.in. angiograf operacyjny z echokardiografem, dwa tomografy komputerowe i aparat do badań metodą rezonansu magnetycznego.

Szpital czekają jeszcze odbiory inwestorskie najważniejszych budynków. Muszą one jednak potrwać, gdyż testowanie złożonych systemów energetycznych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych ma swoje prawa i wymaga czasu.

Nowy kompleks szpitala na Bielanach wyposażono w wiele funkcjonalnych systemów z dziedziny racjonalności energetycznej i inne rozwiązania przyjazne środowisku, w tym gazowe pompy ciepła, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, a także system umożliwiający wykorzystywanie wody deszczowej w celach sanitarnych – przypomina marszałek Piotr Całbecki.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt wyniesie 560 mln zł, z czego około 200 mln zł województwo wyda na najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

 

Źródło: ototorun.pl

logo