REKLAMA
REKLAMA

Szczepionka na trądzik?

Znaczące postępy w opracowaniu szczepionki na trądzik z zastosowaniem nowego podejścia terapeutycznego opisują badacze w najnowszym Journal of Investigative Dermatology.

Nowe badanie opublikowane w Journal of Investigative Dermatology donosi o ważnych krokach podjętych w celu opracowania szczepionki przeciwtrądzikowej. Badacze po raz pierwszy zademonstrowali, że przeciwciała przeciwko toksynie wyodrębnionej z bakterii w trądziku pospolitym mogą zmniejszyć stan zapalny w ludzkich zmianach trądzikowych.

„Potencjalny wpływ naszych odkryć jest ogromny dla setek milionów osób cierpiących na trądzik pospolity” – wyjaśnił główny badacz Chun-Ming Huang z University of Californiaw  San Diego „Obecne opcje leczenia często nie są skuteczne lub źle tolerowane przez wiele spośród 85% nastolatków i ponad 40 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych, którzy cierpią na ten wieloskładnikowy stan zapalny skóry. Nowe, bezpieczne i skuteczne terapie są bardzo potrzebne.

Mimo że trądzik nie jest chorobą zagrażającą życiu, jej psychiczne obciążenie jest wysokie. Trudno jest go ukryć i często upośledza poczucie własnej wartości dotkniętych osób, szczególnie w okresie dojrzewania – okresie istotnego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i społecznego. Zmiany trądzikowe i / lub blizny mogą utrzymywać się u dorosłych. Obecne leki są często niewystarczające i mogą powodować trudne do zniesienia działania niepożądane, począwszy od suchości i podrażnienia skóry, po depresję, myśli samobójcze i zwiększoną liczbę wad wrodzonych. Szczepionka przeciwtrądzikowa może obejść potencjalne działania niepożądane miejscowych lub układowych retinoidów i antybiotyków – aktualnych możliwości leczenia.

Ta szczepionka byłaby pierwszą grupą atakującą bakterie już obecne w ludzkiej skórze, zamiast atakować patogeny. Po pierwszym wykazaniu, że czynnik Christie-Atkinsa-Muncha-Petersona (CAMP), toksyna wydzielana przez bakterie Propionibacterium acnes (P. acnes) może indukować reakcje zapalne. Badacze przeprowadzili badania na myszach i ludzkich komórkach skóry, czy można zahamować stan zapalny przez zastosowanie przeciwciał neutralizujących ten czynnik wirulencji. Ich odkrycia pokazują, że zastosowanie przeciwciał monoklonalnych przeciwko czynnikowi CAMP 2 rzeczywiście zmniejszyło odpowiedź zapalną.

REKLAMA
REKLAMA

„Reagując na niespełnione potrzeby medyczne i zapewniając atrakcyjne podejście, należy starannie zaprojektować terapie przeciwtrądzikowe, które są ukierunkowane na czynniki pochodne P. acnes, aby uniknąć niepożądanych zakłóceń mikrobiomu, które gwarantują homeostazę skóry. Niezależnie od tego, czy szczepionki ukierunkowane na czynnik CAMP będą miały wpływ należy określić wiele podtypów P. acnes, niemniej immunoterapia trądziku stanowi interesującą drogę do zbadania” – stwierdził Emmanuel Contassot zWydziału Dermatologii Szpitala Uniwersyteckiego Uniwersytetu w Zurychu.

Wybór docelowego antygenu ma kluczowe znaczenie, nie tylko jako wyznacznik skuteczności szczepionki, ale także w celu zminimalizowania możliwych niezamierzonych efektów lub reaktywności krzyżowej pogarszającej równowagę mikrobiologiczną i homeostazę bariery skórnej. Przyszłe badania zajmą się tymi czynnikami i skoncentrują się na nietoksycznym chemicznym lub ukierunkowanym preparacie szczepionki przeznaczonym do stosowania u ludzi.

Odkrycia potwierdzają czynnik P. acnes CAMP jako obiecujący cel w immunoterapii trądzikowej. Jest to ważna obserwacja, ponieważ czynnik CAMP nie był wcześniej zaangażowany w patogenezę trądziku pospolitego. Badanie dostarczyło również ludzki model trądziku z użyciem biopsji trądzikowych, ponieważ nie ma w pełni satysfakcjonującego zwierzęcego modelu do badań nad trądzikiem.

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]