REKLAMA
REKLAMA

Szczepionka na HPV także dla chłopców

Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), która może również chronić przed rakiem jamy ustnej, gardła i odbytu, będzie oferowana chłopcom w wieku od 12 do 13 lat w Wielkiej Brytanii.

Ogłoszenie to jest zgodne z zaleceniem Wspólnego Komitetu ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI), który stwierdził w zeszłym tygodniu, że „neutralny płciowo” program ochrony przed zakażeniem przenoszonym drogą płciową byłby „opłacalny”.

„Szczepionka przeciwko HPV dla dziewczynek ocala setki istnień każdego roku i cieszę się, że będziemy teraz chronić jeszcze więcej ludzi przed tą wyniszczającą chorobą, rozszerzając szczepionkę na chłopców” – powiedział minister zdrowia, Steve Brine.

Istnieją setki szczepów wirusa HPV, większość z nich jest nieszkodliwa, ale około 12 typów może powodować raka.

Szczepienie chroni chłopców przed chorobami związanymi z HPV, takimi jak rak jamy ustnej, gardła i odbytu, a także pomoże zmniejszyć liczbę przypadków raka szyjki macicy u kobiet dzięki efektowi „odporności stada”.

REKLAMA
REKLAMA

„Prawie wszystkie kobiety poniżej 25 roku życia otrzymały szczepionkę przeciwko HPV i jesteśmy pewni, że zobaczymy podobnie wysoką aktywność wśród chłopców”.– dodała szefowa Public Health England, dr Mary Ramsey.

Program dziewcząt zmniejszył już częstość występowania HPV 16 i 18 – głównych typów powodujących raka – o ponad 80%, zgodnie z danymi PHE.

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]