REKLAMA
REKLAMA

Spotkanie PRAC — październik 2019 r.

W dniach 28–31 października 2019 roku odbyło się spotkanie Komitetu ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC). Jakie decyzje podjęto na zebraniu?

Co ustalono na ostatnim spotkaniu PRAC?

Zalecenia prowadzące do zminimalizowania skutków ubocznych stosowania preparatu Lemtrada

PRAC zalecił ograniczenie stosowania preparatu Lemtrada u dorosłych z rzutowo-remisyjną postacią stwardnienia rozsianego. Szczególnie w sytuacji, gdy choroba jest bardzo aktywna i wyraźnie postępuje pomimo odpowiedniego leczenia.

Po zakończeniu przeglądu PRAC zaleca, aby nie stosować tego leku u pacjentów z chorobami serca i układu krążenia, zaburzeniami krzepnięcia oraz u pacjentów z dodatkowymi schorzeniami autoimmunologicznymi.

Zalecenia wynikają z przeprowadzonego raportu dotyczącego występowania rzadkich, ale poważnych skutków ubocznych stosowania leku. Dotyczyły one m.in. zgonów wynikających z zaburzeń serca, układu krążenia i układu immunologicznego (czytaj także: Lek na stwardnienie rozsiane pod lupą Europejskiej Agencji Leków).

REKLAMA
REKLAMA

Zalecenia dot. stosowania leku Xeljanz u pacjentów z wysokim ryzykiem zakrzepów krwi

Według PRAC, Xeljanz (tofacitinib) może zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów płuc i żył głębokich u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka.

PRAC zalecił, aby lek ten stosować ostrożnie w grupie pacjentów narażonych na zakrzepy. Ponadto nie należy stosować dawek podtrzymujących (10 mg dwa razy na dobę) u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Wyjątkiem jest brak odpowiedniego alternatywnego leczenia.

Zalecenia te wynikają z przeglądu PRAC u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów i zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Badanie wykazało zwiększone ryzyko zakrzepów krwi żył głębokich i płuc zarówno przy dawkach Xeljanz 5 mg jak i 10 mg dwa razy na dobę w porównaniu z pacjentami przyjmującymi inhibitory TNF (czytaj także: Najnowsze zalecenia dotyczące stosowania preparatu Xeljanz).

 

Źródło: EMA

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]