REKLAMA
REKLAMA

Sierpień miesiącem wiedzy na temat łuszczycy

Każdego sierpnia National Psoriasis Foundation organizuje Miesiąc Wiedzy na temat Łuszczycy, aby podnosić świadomość, zachęcać do badań i wspierać lepszą opiekę nad osobami z łuszczycą.

Łuszczyca jest najczęstszą chorobą autoimmunologiczną, w samych USA dotykającą aż 7,5 miliona mieszkańców. Występuje, gdy układ odpornościowy wysyła błędne sygnały powodujące bolesne czerwone, łuszczące się plamy na skórze, które krwawią i swędzą. Łuszczyca została powiązana z innymi poważnymi stanami, w tym z łuszczycowym zapaleniem stawów, chorobą sercowo-naczyniową i udarem.

W obchody miesiąca wiedzy nt. łuszczycy świetnie wpisują się ostanie doniesienia Reutersa o efektywności risankizumabu w terapii łuszczycy plackowatej.

Risankazumab, monoklonalne przeciwciało, które wiąże się z podjednostką p19 interleukiny-23, jest skuteczne w leczeniu umiarkowanej do ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej, zgodnie z wynikami dwóch badań fazy 3. Wcześniejsze badania fazy 1 i fazy 2 wykazały doskonałe wyniki leczenia risankizumabem u pacjentów z łuszczycą plackowatą.

REKLAMA
REKLAMA

Badacze ze 139 ośrodków na całym świecie ocenili skuteczność i bezpieczeństwo risankizumabu w porównaniu z placebo lub ustekinumabem w dwóch badaniach fazy 3 (UltIMMa-1 i UltIMMa-2) z udziałem 997 pacjentów z przewlekłą łuszczycą plackowatą o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego.

W 16 tygodniu 75,3% pacjentów leczonych risankizumabem w UltimMa-1 i 74,8% pacjentów leczonych risankizumabem w Ultimma-2 osiągnęło poprawę o 90%; dla pacjentów otrzymujących placebo odsetek wynosił odpowiednio 4,9% i 2,0%, a dla osób przyjmujących ustekinumab 44,0% i 47,5%.

 

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]