REKLAMA
REKLAMA

Rybelsus (semaglutyd) — pierwszy doustny analog GLP-1

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) zalecił przyznanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej (UE) produktu leczniczego Rybelsus (semaglutyd) w leczeniu cukrzycy typu 2.

Rybelsus (semaglutyd) jest pierwszym doustnym analogiem GLP-1.

Rybelsus (semaglutyd) jest agonistą receptora peptydu glukagonopodobnego (GLP-1). Jego działanie polega na obniżaniu poziomu glukozy we krwi poprzez stymulowanie wydzielania insuliny przez trzustkę i obniżeniu wydzielania glukagonu. Rybelsus jako pierwszy z preparatów należących do analogów GLP-1 może być podawany doustnie. Doustna postać leku pozwoli na zwiększenie komfortu życia pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 (czytaj także: Sotagliflozyna – jako nowe uzupełnienie insulinoterapii u pacjentów z cukrzycą typu 1).

Bezpieczeństwo i skuteczność preparatu Rybelsus obserwowano w ośmiu badaniach klinicznych z udziałem pacjentów w różnych stadiach choroby. W trzech z nich Rybelsus porównywano z placebo. Preparat stosowano samodzielnie lub dodawano go do standardowego leczenia, a także porównywano z leczeniem iniekcyjnym lekami z tej samej grupy.

Najczęstsze działania niepożądane obserwowane podczas badań klinicznych to objawy ze strony przewodu pokarmowego — nudności i biegunka. Ryzyko hipoglikemii jest istotne w przypadku leczenia skojarzonego z insuliną lub pochodną sulfonylomocznika (czytaj także: Najnowsze rozwiązania w walce z cukrzycą).

REKLAMA
REKLAMA

Opinia przyjęta przez CHMP stanowi pośredni krok na drodze preparatu do rozpoczęcia terapii u pacjentów. Opinię CHMP przesłano do Komisji Europejskiej w celu przyjęcia decyzji w sprawie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w UE. Po ewentualnym wydaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, decyzje dotyczące ceny i refundacji podejmie każde państwo członkowskie osobno.

 

Źródło: EMA

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]