Robot w polskich aptekach to rzadkość. Szpital w Końskich będzie jednym z kilku szpitali w kraju, który wejdzie w posiadanie aptecznego robota (czytaj także: Robotyzacja aptek szpitalnych).
Chcemy wprowadzić cyfrową aptekę, czyli wprowadzić system dystrybucji leków imienny na pacjenta. W ten sposób wprowadzimy nowoczesną technologię medyczną polegającą na tym, że zlecenia na pacjenta będą przekazywane bezpośrednio przy łóżku pacjenta do apteki, a tam apteka będzie bezpośrednio paczkowała leki na każdą osobę tak, by nie było pomyłek. Leki wtedy będą wydawane nie raz na trzy dni do każdego oddziału, tylko systematycznie po każdym zleceniu, czyli dwa, a nawet trzy razy na dobę – mówi dyrektor szpitala Wojciech Przybylski.
Wprowadzenie takiej technologii niesie za sobą wiele korzyści. Są to m.in. duże oszczędności dla szpitala — dzięki automatycznej dystrybucji leków liczba pomyłek znacząco spadnie. Dodatkowo, takie rozwiązanie prowadzi do optymalnego wykorzystania magazynu, redukcji zbędnych ilości leków na oddziałach szpitalnych, a także redukcji kosztów farmakoterapii (czytaj także: Robotyzacja aptek – udogodnienie czy zbędny wydatek?).
Projekt nie jest łatwy, ale jest jak najbardziej możliwy do wdrożenia – To duże wyzwanie, ale jest to do zrealizowania. Ja takie systemy widziałem w wielu szpitalach za granicą, gdzie się kształciłem, przebywałem na stażach. To niezwykła innowacja w Polsce, bo o ile wiem tylko dwa szpitale w Polsce mają taką cyfrową aptekę – tłumaczy Przybylski.
Źródło: tkn24.pl / radio.kielce.pl
Jak oceniasz artykuł?
Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułuUdostępnij tekst w mediach społecznościowych
0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [zaloguj się lub zarejestruj]