REKLAMA
REKLAMA

Prof. Edmund Grześkowiak rezygnuje z funkcji konsultanta krajowego

Prof. dr hab. Edmund Grześkowiak złożył w Ministerstwie Zdrowia rezygnację z pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie farmacji szpitalnej. Resort wszczął już procedurę powołania nowego konsultanta krajowego...

fot. mgr.farm

Do momentu zakończenia procedury powołania nowego konsultanta krajowego funkcję tę nadal będzie pełnił prof. dr hab. Edmund Grześkowiak (fot. Łukasz Waligórski)

– Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła rezygnacja prof. dr hab. Edmunda Grześkowiaka z pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie farmacji szpitalnej, jednak minister zdrowia nie odwołał jeszcze pana profesora z ww. funkcji – poinformował nas Krzysztof Jakubiak, dyrektor biura prasowego Ministerstwa Zdrowia.

Zgodnie z art. 7 ust 2 pkt. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o konsultantach w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2017 r. poz. 890), organ, który powołał konsultanta, odwołuje go przed upływem kadencji, jeżeli konsultant złożył rezygnację z pełnionej funkcji.

REKLAMA
REKLAMA

– Pan Profesor wyraził jednak zgodę na pełnienie funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie farmacji szpitalnej do momentu powołania nowego konsultanta krajowego w tej dziedzinie – informuje Ministerstwo Zdrowia. – Procedura powołania nowego konsultanta krajowego została wszczęta.

W ostatnim czasie prof. dr hab. Edmund Grześkowiak znalazł się pod presją środowiska farmaceutów szpitalnych, którzy kilkukrotnie apelowali do niego o podjęcie działań lub zabranie głosu w związku z raportem opublikowanym w kwietniu przez Najwyższą Izbę Kontroli (czytaj więcej:NIK: Pomieszczenia ponad połowy aptek szpitalnych nie spełniały wymogów technicznych).

– Zwracam się do Pana Profesora o podjęcie odpowiedniej interwencji w celu wprowadzenia minimalnych norm zatrudnienia farmaceutów w aptekach szpitalnych i działach farmacji szpitalnej oraz w celu wprowadzenia szczegółowych przepisów dotyczących działów farmacji szpitalnej – apelował niedawno dr hab. Włodzimierz Opoka, prezes krakowskiego oddziału PTFarm w liście do prof. Edmunda Grześkowiaka.

List w podobnym tonie i w tej samej sprawie skierowała do prof. Grześkowiaka również dr Barbara Jękot, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie (czytaj więcej: PTFarm i OIA Kraków apelują o normy zatrudnienia). Przedstawiciele środowiska farmaceutów szpitalnych zwracali uwagę, że Najwyższa Izba Kontroli w komentarzu do swojej raportu wskazywała na konieczność wprowadzenia minimalnych norm zatrudnienia w aptekach szpitalnych. Ministerstwo zdrowia jednak w swoich zapowiedziach zmian zlekceważyło ten postulat NIK.

– Brak reakcji konsultanta krajowego w dziedzinie farmacji szpitalnej prof. Edmunda Grześkowiaka jest naprawdę zdumiewający – komentuje tę sytuację mgr farm. Walenty Zajdel w wywiadzie udzielonym magazynowi AptekaSzpitalna.pl. – I to pomimo prośby o podjęcie odpowiedniej interwencji, zawartej w pismach prof. Włodzimierza Opoki oraz dr Barbary Jękot, które zostały do niego wysłane w maju.

Procedura powołania nowego konsultanta krajowego została wszczęta. Do momentu jej zakończenia, funkcję tę nadal będzie pełnił prof. dr hab. Edmund Grześkowiak.

Źródło: mgr.farm

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]