Pięć największych aptek szpitalnych w Polsce

Dobrze funkcjonująca apteka szpitalna powinna być sercem każdego szpitala. To apteka odpowiada za zaopatrywanie jednostek organizacyjnych szpitala w leki i wyroby medyczne. W niej wytwarza się leki recepturowe, cytostatyki i mieszaniny do żywienia pozajelitowego oraz magazynuje się zapasy produktów leczniczych. Farmaceuci kontrolują także przechowywanie i zabezpieczanie leków na szpitalnych oddziałach. Dobre funkcjonowanie apteki jest szczególnie istotne w przypadku dużych kompleksów szpitalnych. W artykule przedstawiono pięć największych i najnowocześniejszych aptek szpitalnych w Polsce.
Roxadustat w programie lekowym, fot. shutterstock

Apteka Szpitalna im. dr farm. Marka Gatty Kostyala w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie

Apteka Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jest obecnie największą apteką szpitalną w Polsce. Jest ośrodkiem w pełni skomputeryzowanym, prowadzącym obok działalności farmaceutycznej również działalność szkoleniową dla farmaceutów z całej Polski i dydaktyczną dla studentów Collegium Medicum UJ oraz techników farmaceutycznych. Obsługuje 30 Oddziałów Klinicznych Szpitala Uniwersyteckiego. Zatrudnia 50 osób, z czego 37 to personel fachowy: 16 magistrów farmacji (większość z I lub II stopniem specjalizacji), ściśle współpracujących z lekarzami na poszczególnych oddziałach klinicznych oraz 21 techników farmaceutycznych. W Aptece realizuje się ponad 9300 recept miesięcznie. Obok Sekcji Leków Gotowych i Receptury istnieje również Sekcja Programów Terapeutycznych NFZ, Stanowisko ds. Analiz Farmakoekonomicznych, Pracownia Przygotowywania Cytostatyków oraz Pracownia Żywienia Pozajelitowego [1].

Apteka Szpitalna w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Sosnowcu jako pierwszy w kraju w 2014 roku otworzył zautomatyzowaną aptekę szpitalną obsługiwaną przez robota aptecznego typu Unit Dose. Innowacyjny system umożliwia dokładną kontrolę dawek leków przyjmowanych przez pacjentów (czytaj także: Robotyzacja aptek szpitalnych). W odróżnieniu od klasycznego systemu, nowoczesna apteka wyposażona w system zarządzający jednostkowymi dawkami leków, pozwala wyeliminować potencjalne błędy personelu pielęgniarskiego. Użycie robota umożliwia automatyczne skompletowanie leków dla konkretnego pacjenta w sposób bezbłędny i bardzo szybki. Dodatkowym atutem jest także możliwość zwrócenia niezużytego leku, w przypadku, gdy lekarz zmieni terapię [2].

Apteka Szpitalna w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Jeden z największych szpitali w Polsce może szczycić się zajmującą tysiąc metrów kwadratowych, w pełni zautomatyzowaną apteką szpitalną. Placówka posiada własne pracownie do wytwarzania cytostatyków i preparatów do żywienia pozajelitowego. Przygotowywaniem leków w dawkach dziennych dla konkretnego pacjenta zajmuje się system Unit Dose. Apteka tak wielkiego szpitala, jak USK, musi przechowywać ogromne ilości leków. Magazyn zajmuje jednak stosunkowo niewiele miejsca – mieści się w szafach z wysuwanymi na ponad metr szufladami, dodatkowo wyposażonymi w segregatory [3].

Apteka Szpitalna w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu

Robot apteczny i system poczty pneumatycznej to nowoczesne rozwiązania, które wykorzystuje apteka szpitalna w Toruniu. Bez udziału człowieka przygotowuje się tam pojedyncze indywidualne dawki leków dla każdego z pacjentów. Robot pakuje tabletki, drażetki i kapsułki do torebek, na których znajdą się informacje dotyczące chorego, leku oraz kod kreskowy. Ten sam kod znajduje się także na opasce zakładanej na rękę osoby przyjmowanej do szpitala. Po skompletowaniu zestawu leki w plastikowych tubach transportowane są pocztą pneumatyczną (system rur ze sprężonym powietrzem) na dany oddział. Dodatkowo system komputerowy czuwa nad tym, by pacjent nie otrzymał łącznie leków, między którymi zachodzą niepożądane interakcje. Gdy taka sytuacja przypadkowo się wydarzy, system natychmiast to sygnalizuje [4, 5] (czytaj także: Toruń: Robot apteczny i system poczty pneumatycznej w nowej aptece szpitalnej).

Apteka Szpitalna Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie

Apteka szpitalna w Centrum Zdrowia Dziecka w 2012 roku zakończyła kilkuletni okres intensywnej modernizacji i w tamtym okresie była jedną z najnowocześniejszych aptek szpitalnych w Polsce. Placówka prowadzi wieloprofilową działalność w oparciu o trzy zaawansowane technologicznie pracownie leku jałowego i Izbę Recepturową. Apteka posiada Pracownię Żywienia Pozajelitowego, Centralną Pracownię Leku Cytotoksycznego oraz Pracownię Antybiotyków i Leków Przeciwgrzybiczych. Zbudowano je zgodnie z normami GMP i wyposażono w nowoczesny sprzęt. Zapewniają one najwyższy standard i bezpieczeństwo sporządzania leków, które dotychczas przygotowywano również na oddziałach szpitalnych. W aptece produkuje się miesięcznie ponad 4000 mieszanin do żywienia pozajelitowego, co stawia ją na podium pod względem ilości zaopatrywanych pacjentów. Farmaceuci korzystają z nowoczesnego systemu komputerowego umożliwiającego elektroniczne przesyłanie recept oraz zapewniającego wsparcie w wykonywaniu leków m.in. metodą grawimetryczną oraz wolumetryczną [6, 7].

 

Piśmiennictwo:

  1. https://www.su.krakow.pl/strefa-pracownika/apteka
  2. https://www.doz.pl/czytelnia/a11553-Zautomatyzowana_apteka_szpitalna_w_Sosnowcu
  3. http://usk.wroc.pl/dokumenty/biuletyny/1_net.pdf
  4. https://mgr.farm/aktualnosci/w-torunskim-szpitalu-robot-przygotuje-leki/
  5. https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/32864-komputer-i-robot-w-szpitalnej-aptece
  6. Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” – apteka szpitalna http://www.czd.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1001&Itemid=482
  7. https://pulsmedycyny.pl/czd-ma-apteke-na-miare-xxi-wieku-890349

 

Autorka: Marta Łapińska

logo