REKLAMA
REKLAMA

Ogólnonarodowa debata „Wspólnie dla zdrowia”

Po pierwszym spotkaniu członków Rady Społecznej, Naczelna Izba Aptekarska poinformowała w komunikacie na swojej witrynie internetowej, o przebiegu debaty – zainicjowanej przez Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego – na temat przyszłości ochrony zdrowia.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz członek Rady Społecznej po spotkaniu podkreśliła, iż „Zaproszenie do grona eksperckiego jest dla nas sygnałem wskazującym na dostrzeżenie przez decydentów roli farmaceutów, jaką mogą pełnić w systemie ochrony zdrowia. Jesteśmy istotną częścią tego sytemu, dlatego chcemy, aby nasza wiedza, umiejętności i doświadczenie zostały odpowiednio ukierunkowane ” – dodała.

Bardzo ważnym z punktu widzenia aptek szpitalnych są słowa Prezes NRA odnośnie farmacji szpitalnej i klinicznej: „Nie do przecenienia jest również praca farmaceutów szpitalnych, odpowiadających za wielomilionowe przetargi na leki. Odpowiednie wykorzystanie tego potencjału oznacza gigantyczne oszczędności w budżecie nie tylko szpitali, ale również NFZ. Umożliwienie farmaceutom pracy na oddziałach szpitalnych to realna pomoc dla lekarzy w opiece nad pacjentami, choćby przy prawidłowym doborze leków czy monitoringu całego procesu farmakoterapii

„Umożliwienie farmaceutom pracy na oddziałach szpitalnych to realna pomoc dla lekarzy w opiece nad pacjentami, choćby przy prawidłowym doborze leków czy monitoringu całego procesu farmakoterapii” – powiedziała powiedziała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska

Pani Prezes wypowiedziała się również w kwestii aptek ogólnodostępnych i związaną z nimi ideą wdrożenia opieki farmaceutycznej, jako fundamentalnego narzędzia do pracy z pacjentem. „Naszą rolę widzimy przede wszystkim w stopniowym podnoszeniu komfortu zdrowotnego pacjentów, dlatego tak ważne jest wprowadzenie do aptek opieki farmaceutycznej. Tego typu usługi umożliwią pacjentom dostęp do profesjonalnych porad oraz przyczynią się do skrócenia kolejek do lekarzy oraz odciążenia całego systemu” – zapowiedziała prezes NRA.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska odniosła się również do wkładu farmaceutów w rozwój nowych technologii w sektorze medycznym: „Farmaceuci są również istotnym ogniem wspierającym informatyzację sektora ochrony zdrowia, dlatego będziemy wspierać inicjatywy, których celem będzie uproszczenie i unowocześnienie systemu, tak aby stał się bardziej przejrzysty i przyjazny dla pacjentów„.

REKLAMA
REKLAMA

Całość komunikatu dostępna na stronie NIA.org.pl

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]