Nowy numer dwumiesięcznika AptekaSzpitalna.pl już dostępny!

9 lutego 2019 r. wszystkie szpitale jako ostatnie ogniwo łańcucha dystrybucji produktów leczniczych będą zobowiązane do weryfikacji zabezpieczeń znajdujących się na opakowaniach. Czy jesteśmy już gotowi i system pozwoli wychwycić wszystkie fałszywe produkty lecznicze? W najnowszym, 5 numerze AptekaSzpitalna.pl odpowiedzi na to i wiele innych nurtujących farmaceutów szpitalnych pytań udzieli Michał Kaczmarski, prezes Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL).

9 lutego 2019 r. zaczną obowiązywać przepisy dyrektywy unijnej 2011/62/UE, której celem jest wyeliminowanie z rynku Unii Europejskiej problemu związanego z fałszowaniem produktów leczniczych.  Nie ma chyba wśród farmaceutów (a przynajmniej być nie powinno) żadnej osoby, która nie zna jeszcze skrótu KOWAL. Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków to jednostka powstała w związku z dostosowaniem się Polski do wymogów europejskich i odpowiada za wdrożenie dyrektywy w naszym kraju.

Przyznać trzeba, że czasu na reorganizację informatyczną (choć słowo rewolucja jest bardziej adekwatne) w szpitalach, niezbędną do podłączenia się z PLMVS (Krajowym Systemem Weryfikacji Autentyczności Leków), i zakup wymaganych czytników 2D  jest jak zwykle za mało… Biorąc pod uwagę fakt, że tylko 58% szpitali ma zapasowe łącze internetowe (raport CSIOZ czerwiec 2018 r.), a więc przy awarii sieci internetowej nie ma możliwości skanowania i weryfikacji przyjętych do apteki leków, wdrożenie dyrektywy w terminie może okazać się utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe.

Czy farmaceuci odnajdą się w nowej rzeczywistości? Jak postąpić w przypadku, gdy połączenie internetowe w naszej aptece zostanie przerwane, uniemożliwiając tym samym weryfikację produktów leczniczych? Jak wygląda obecny stan wdrożenia PLMVS? I wreszcie, ile szpitali jest w pełni gotowych do wejścia w życie tzw. dyrektywy fałszywkowej?

 

W najnowszym wydaniu     zapraszamy do przeczytania ekskluzywnego wywiadu

z Michałem Kaczmarskim,

prezesem Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków

(KOWAL)

 

W 5 numerze dwumiesięcznika   poruszamy także temat koncyliacji lekowej jako procedury postępowania zwiększającej bezpieczeństwo farmakoterapii pacjenta, przytaczając przykład z zagranicy, gdzie jej zastosowanie umacnia ważną pozycję farmaceuty w zespole medycznym. Magister farmacji Monika Wieczorek zwraca uwagę na liczne problemy związane z optymalizacją terapii wankomycyną u noworodków i zbyt małą liczbą danych klinicznych dostępnych w literaturze, a dr n. farm. Hanna Jankowiak-Gracz i mgr farm. Monika Marczyńska przybliżają tematykę soczewek wewnątrzgałkowych stosowanych w terapii zaćmy.

Życzymy przyjemnej i pouczającej lektury!

 

Zespół redakcyjny

Spis treści:

Rola farmaceutów szpitalnych w postępowaniach przetargowych cz. I

mgr farm. Monika Łopata

 

Zaćma i soczewski wewnątrzgałkowe

dr n. farm. Hanna Jankowiak-Gracz
mgr farm. Monika Marczyńska
Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

 

Przegląd lekowy – pacjent z ostrym atakiem jaskry

mgr farm. Wojciech Chudziński

 

System weryfikacji autentyczności leków służy poprawie bezpieczeństwa pacjenta, a nie ograniczeniu dostępności leków – rozmowa z Prezesem KOWAL

mgr farm. Katarzyna Gancarz

 

Diety stosowanie w leczeniu żywieniowym drogą przewodu pokarmowego – co powinien wiedzieć farmaceuta szpitalny?

mgr farm. Ksenia Czech

Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie

 

Wankomycyna – znany antybiotyk, nowe standardy? Ocena możliwości zastosowania terapii monitorowanej stężeniami leku w grupie noworodków z sepsą

mgr farm. Monika Wieczorek

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. J. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu

 

Koncyliacja lekowa jako strategia poprawy bezpieczeństwa pacjenta

mgr farm. Jagoda Jasińska

 

Koszty chorób układu sercowo-naczyniowego w Polsce

mgr n. ekon., mgr n. o zdr. Aneta Mela

Katedra Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

 

XIII Ogólnopolska Konferencja Naukowa Sekcji Żywienia Do- i Pozajelitowego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego

mgr farm. Katarzyna Gancarz

 

 

ZAMÓW PRENUMERATĘ I CZYTAJ
NAJWIĘKSZY MAGAZYN BRANŻOWY DLA FARMACEUTÓW SZPITALNYCH

Podobał się artykuł? Podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
0 komentarzy
avatar
Komentujesz jako gość!

Brak komentarzy