REKLAMA
REKLAMA

Nowe wskazanie preparatu Dupixent (dupilumab)

Komisja Europejska zatwierdziła nowe wskazanie do zastosowania preparatu Dupixent (dupilumab). Rozszerzono jego użycie o terapię przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok z polipowatością nosa (PZBŚNZP).

Dupixent (dupilumab) z nowym wskazaniem

Zastosowanie leku Dupixent wskazano jako leczenie uzupełniające donosowymi kortykosteroidami w leczeniu osób dorosłych z ciężkim PZBŚNZP. Szczególnie u osób, u których leczenie ogólnoustrojowymi kortykosteroidami i/lub zabiegami chirurgicznymi nie zapewnia odpowiedniej kontroli choroby.

PZBŚNZP jest przewlekłą chorobą górnych dróg oddechowych, która blokuje zatoki i kanały nosowe. Może to prowadzić do trudności w oddychaniu, przekrwienia błony śluzowej nosa i wydzieliny, zmniejszenia lub utraty węchu i smaku.

Wielu pacjentów z PZBŚNZP cierpi na współistniejącą astmę. Tacy pacjenci mają zwykle cięższy przebieg choroby, którą trudniej się leczy. Pacjenci mogą mieć zwiększone ryzyko ataków astmy, co przekłada się na znaczne pogorszenie komfortu życia. Prawie 60% pacjentów biorących udział w badaniach PZBŚNZP miało astmę, a dane wykazały, że Dupixent zapewnia dodatkową korzyść w postaci poprawy funkcji płuc u tych pacjentów – powiedział dr n. Med. John Reed, globalny dyrektor ds. Badań i rozwoju w Sanofi.

Dupilumab jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które hamuje sygnalizację białek interleukiny-4 (IL-4) i interleukiny-13 (IL-13). Odgrywają istotną rolę w atopowym zapaleniu skóry, a także w astmie i przewlekłym zapaleniu błony śluzowej nosa i zatok. W sierpniu 2019 roku, Komisja Europejska rozszerzyła zastosowanie produktu Dupixent o terapię atopowego zapalenia skóry u młodzieży w wieku od 12 do 17 lat (czytaj także: Dupilumab teraz także dla młodzieży z atopowym zapaleniem skóry).

REKLAMA
REKLAMA

 

Źródło: hospitalhealthcare.com

 

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

1 komentarz Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Nazwa preparatu kojarzy mi się z kompletnie innym wskazaniem, ale ważne, że znaleziono nowe korzyści z zastosowania leku