REKLAMA
REKLAMA

Nowa pracownia leku cytostatycznego w Radomiu

30 września 2019 r. w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu została otwarta Pracownia Leku Cytotoksycznego. Szpital otrzymał też nowy sprzęt na oddział kardiologiczny i onkologiczny.

Nowa pracownia leku cytostatycznego

Utworzenie pracowni zaleciła Najwyższa Izba Kontroli. Pracownia leku cytostatycznego działa już od ok. 2 tygodni w obsadzie 5 pracowników – farmaceutów i techników farmaceutycznych.

Pracownia leku cytostatycznego i żywienia pozajelitowego jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania szpitala, który leczy chemią. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo pacjentów jak i personelu. Poza tym cała pracownia jest w stanie bardziej racjonalnie porcjować leki, a to oznacza oszczędności – powiedział prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Tomasz Skura.

Zadaniem pracowni jest wykonywanie wlewów dla pacjentów onkologicznych. Przejęliśmy już oddział onkologii i oddział hematologii, poradnię onkologiczną i hematologiczną. Docelowo będzie jeszcze oddział pulmonologii.

Produkcja leków cytotoksycznych jest wysoce ryzykowna dla zdrowia personelu. Leki mają wiele poważnych skutków ubocznych, także mogą powodować raka. – Obecnie mamy jednak takie możliwości ochrony samych siebie poprzez stosowanie środków ochrony indywidualnej i korzystanie ze sprzętu najwyższej jakości, że nie czujemy się aż tak zagrożeni jak to było jeszcze kilka lat temu – powiedziała Jolanta Ryśkiewicz, kierownik Pracowni Leku Cytotoksycznego.

Inwestycja kosztowała ponad 1 mln 515 tys. zł. Dofinansowanie z budżetu Mazowsza wyniosło 1,5 mln zł. Na oficjalnym otwarciu pracowni, obecny wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski zapowiedział kolejne inwestycje. Jedną z nich będą tzw. e-apteki. E-apteka ma skutkować oszczędnościami dla lecznicy, ale też zwiększeniem bezpieczeństwa pacjentów (czytaj także: Robotyzacja aptek szpitalnych).

Zmieni się cały system głównej apteki szpitalnej. Będzie odpowiedni automat, który będzie przyjmował, segregował i wydawał leki. Apteki oddziałowe będą również elektronicznie otwierane i zamykane tylko na odpowiednie zlecenia – powiedział prezes szpitala na Józefowie.

 

REKLAMA
REKLAMA

Źródło: radioplus.com.pl

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]