REKLAMA
REKLAMA

NIA: Aptekarz Polski nr 146/124E już dostępny

Naczelna Izba Aptekarska w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej zaprasza do zapoznania się a nowym numerem czasopisma online - Aptekarz Polski nr 146/124E jest już dostępny!

Na uwagę zasługuje z pewnością artykuł „Rola farmaceuty oraz opieki farmaceutycznej w całościowej opiece nad pacjentem”. Jest to relacja ze spotkania organizowanego przez NIA wraz z OIA w Warszawie, którego celem było przybliżenie dziennikarzom „Modelu opieki farmaceutycznej w Polsce i na świecie”.

Głównym tematem spotkania była rola farmaceuty oraz opieki farmaceutycznej w całościowej opiece nad pacjentem. Farmaceuta to jedno z ważnych ogniw ochrony zdrowia w kompleksowej opiece nad pacjentem. Lekarz i farmaceuta powinni współpracować dla poprawy efektów leczenia. Farmaceuci nie mogą być postrzegani jako sprzedawcy leków, to bardzo dobrze wykształcona grupa fachowców, niewykorzystanych w systemie ochrony zdrowia. W takich krajach jak Wielka Brytania, Skandynawia, Portugalia, Holandia, Szwecja, USA, Kanada i Australia opieka farmaceutyczna została wprowadzona już wiele lat temu. Tam politycy zauważyli, iż wdrożenie opieki farmaceutycznej – i co za tym idzie opłacanie usługi farmaceutycznej – przynosi realne efekty finansowe. Zdaniem prelegentów do wdrożenia opieki farmaceutycznej należy przygotować przede wszystkich farmaceutów, zmotywować ich do doskonalenia zawodowego poprzez warsztaty, szkolenia oraz wykształcenie odpowiedzialności. Na wstępie proponują wprowadzenie do aptek pilotażowych programów zdrowotnych takich jak. profilaktyka i monitoring chorych na astmę. Z doświadczenia krajów, które już wdrożyły opiekę farmaceutyczną wynika, że takie programy przyniosły wymierne efekt zdrowotne i finansowe.

 

REKLAMA
REKLAMA

Pozostałe tematy poruszane w magazynie dostępne są TUTAJ

Czasopismo do pobrania online dostępne jest TUTAJ

Źródło: aptekarzpolski.pl

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]