NFZ zachęca szpitale, by czekały na wejście tańszych leków

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) ostrzega szpitale, by nie zawierać wieloletnich umów na dostawy leków w ramach programów lekowych i chemioterapii.

Po pomyśle centralnych zakupów, który nie wszedł w życie, a także premii finansowej za zakup tanich leków, Narodowy Fundusz Zdrowia po raz kolejny postanowił “zachęcić” placówki by korzystały z możliwości zakupu tańszych odpowiedników leków. Pod koniec stycznia z Departamentu Gospodarki Lekami Narodowego Funduszu Zdrowia trafiło do oddziałów Funduszu pismo w sprawie leków, dla których dopiero mogą pojawić się tańsze odpowiedniki.

Fundusz apeluje o  zachowanie najwyższej ostrożności przy zawieraniu wieloletnich umów na zakup leków stosowanych w programach lekowych i chemioterapii. Podkreśla, że w 2018 r. ma się pojawić na polskim rynku szereg leków generycznych zawierających substancje takie jak m.in. trastuzumab, adalimumab, rytuksymab, anagrelid.

– Departament Gospodarki Lekami wskazuje, że stosowanie leków generycznych prowadziłoby do oszczędności i uwolnienia znacznych środków finansowych do wykorzystania na inne cele – informuje mecenas Marcin Pieklak z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

NFZ deklaruje,  że wprowadzi szereg zachęt finansowych dla świadczeniodawców stosujących tańsze odpowiedniki leków refundowanych. A przy wieloletnich umowach placówki nie będą mogły z nich skorzystać. Fundusz ostrzega też, że w przypadku zawierania umów na wiele lat, placówki mogą mieć problem z ich wykorzystaniem i rozliczeniem. NFZ powołuje się przy tym na fakt, że po pojawieniu się odpowiedników, nie wszystkie leki referencyjne są obejmowane przez Ministerstwo Zdrowia refundacją na kolejny okres.

 

Źródło: Polityka Zdrowotna

Podobał się artykuł? Podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Email this to someone
email

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o