REKLAMA
REKLAMA

Neratynib – wspomagająca terapia wczesnego raka piersi

National Institute for Health and Care Excellence (NICE) opublikowało wytyczne, które zalecają aby neratynib był stosowany w terapii dodatkowej u osób z wczesnym rakiem piersi z dodatnim receptorem ludzkiego czynnika wzrostu naskórka 2 (HER2).

Neratynib w wytycznych, w których zaleca się jego stosowanie w terapii wspomagającej, u osób z wczesnym rakiem piersi

Neratynib zaleca się w rutynowej terapii u pacjentów z rakiem piersi, u których nie minął rok od zakończenia leczenia opartego na trastuzumabie. Wytyczne mówią, że włączenie neratynibu jest możliwe pod warunkiem, że trastuzumab jest jedynym lekiem (skierowanym na HER-2) zastosowanym w terapii.

Według danych, każdego roku w Wielkiej Brytanii diagnozuje się raka piersi u prawie 50 000 kobiet i 400 mężczyzn. Około jeden na pięć guzów wykazuje dodatni HER2. Szacuje się, że około 1600 osób kwalifikowałoby się do leczenia neratynibem po leczeniu trastuzumabem.

Dowody z badań klinicznych wykazały, że osoby leczone neratynibem mają mniejsze ryzyko nawrotu choroby niż osoby, które otrzymywały placebo. Obecnie brakuje danych jak mogłoby to przełożyć się na zwiększenie całkowitej długości życia chorych. Pomimo tego, komitet stwierdził, że terapia neratynibem jest opłacalna – tym bardziej, że wdrożenie nie przekroczy dopuszczalnego wykorzystania zasobów National Health Service (NHS).

REKLAMA
REKLAMA

Badanie nie obejmowało osób, które otrzymywały pertuzumab. Ponadto nie uwzględniono pacjentów, u których po leczeniu neoadjuwantowym nie wykazano śladu choroby. Dlatego zalecenia do wskazań nie obejmują tych grup chorych.

Neratynib przyjmuje się w postaci tabletek 6 x 40 mg dziennie przez 1 rok. Jest alternatywnym i uzupełniającym lekiem na wczesnym etapie terapii raka piersi HER2 dodatniego. Podczas czerwcowego spotkania CHMP, zalecono dopuszczenie leku Nerlynx (neratynib) do terapii wspomagającej raka piersi (przeczytaj więcej: Podsumowanie czerwcowego spotkania CHMP).

 

Źródło: hospitalhealthcare.com

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]