REKLAMA
REKLAMA

Nabiksimol – skuteczny lek w terapii uzależnień od marihuany?

Marihuana, tak jak niemal każda substancja psychoaktywna może prowadzić do uzależnienia. Dotychczas w leczeniu tego nałogu nie było skutecznej farmakoterapii. Według The JAMA Internal Medicine, problem może rozwiązać nabiksimol.

Według The JAMA Internal Medicine, problem nieskutecznej terapii uzależnień może rozwiązać nabiksimol.

Wśród osób, które kiedykolwiek próbowały marihuanę, 3–4% z nich, spełnia kryteria uzależnienia. Szacuje się, że ponad 50% osób w wieku 18-29 lat co najmniej raz sięgnęło po konopie indyjskie. Długotrwałe przyjmowanie (szczególnie w okresie dojrzewania) może prowadzić do trwałego upośledzenia funkcji poznawczych. Objawia się to gorszymi wynikami w nauce, obniżonym nastrojem oraz zwiększonym ryzykiem zaburzeń psychotycznych. Pod wpływem nałogu zachodzą funkcjonalne i strukturalne zmiany w mózgu, które prowadzą do upośledzenia procesów uczenia się i zapamiętywania informacji.

W klasyfikacji zaburzeń psychicznych (DSM), Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne podaje 11 głównych kryteriów uzależnienia. Spełnienie 2-3 definiuje łagodną, 4-5 umiarkowaną, a powyżej 6 ciężką zależność.

Australijscy naukowcy przeprowadzili randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą oceniającą skuteczność nabiksimolu w leczeniu nałogu (lek ten jest antagonistą receptorów kannabinoidowych). Do badania zakwalifikowano 128 pacjentów w wieku 18-64 lat bez istniejących zaburzeń psychotycznych. Opisanych pacjentów, nieskutecznie leczono w 4 ośrodkach leczenia uzależnień. Okazało się, że chorzy, otrzymujący placebo istotnie częściej sięgali po używkę w ciągu 12 tygodni (średnio 53,1 ± 33,0 dni). Wśród osób otrzymujących nabiksimol wynik ten kształtował się na poziomie średnio 35,0 ± 32,4 dni. Obie grupy wykazały porównywalną poprawę stanu zdrowia, bez istotnych zmian w stosowaniu innych substancji. Co więcej, nabiksimol wykazał tylko kilka działań niepożądanych (czytaj także: Epidyolex – pierwszy lek z czystym kannabidiolem zatwierdzony!).

REKLAMA
REKLAMA

 

Źródło: termedia.pl

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]