REKLAMA
REKLAMA

MZ: utworzymy Agencję Badań Medycznych

Lada moment ogłosimy projekt utworzenia rządowej Agencji Badań Medycznych – zapowiada minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Chodzi o instytucję, która będzie prowadziła m.in. niekomercyjne badania kliniczne, populacyjne, epidemiologiczne.

„Między resortem zdrowia i amerykańskim Departamentem Zdrowia została podpisana umowa o współpracy naukowo-technologicznej, a w najbliższym czasie planuję podpisać podobną umowę w zakresie badań medycznych” – mówi minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

– Istniejące Narodowe Centrum Nauki finansuje w dużej mierze badania podstawowe, natomiast Narodowe Centrum Badań i Rozwoju skupia się na badaniach wdrożeniowych i komercjalizacji. Nie ma w Polsce publicznego finansowania zaawansowanych badań klinicznych – argumentuje szef resortu zdrowia. – To właśnie będzie zadaniem Agencji Badan Medycznych, która będzie m.in. sprawować nadzór nad prowadzonymi w naszym kraju projektami badawczymi, a także samodzielnie wykonywać badania zlecone przez rządowe instytucje.

Zgodnie z umową National Institute of Health (NIH) deklaruje wolę współpracy z Polską w zakresie badań medycznych, ale będą wymienione najbardziej interesujące obie strony obszary badań: onkologia, kardiologia, choroby płuc czy choroby zakaźne. Do tej zawieranej generalnej umowy o współpracy będą się odwoływać konkretne akty wykonawcze, a także umowy zawarte pomiędzy konkretnymi jednostkami badawczymi na badania naukowe.

REKLAMA
REKLAMA

– Jeżeli mamy prowadzić w Polsce medycynę oparta na faktach, musimy być w stanie prowadzić własne badania, a nie polegać jedynie na badaniach komercyjnych – podkreśla Szumowski.

Całość wywiadu dostępna w serwisie serwisy.gazetaprawna.pl

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]