KE: zacieśnianie współpracy w tematyce szczepień

Pod koniec kwietnia Komisja Europejska opublikowała komunikat w sprawie zacieśnienia współpracy w zakresie chorób zwalczanych dzięki szczepieniom. Komunikat obejmuje trzy filary - walkę z wahaniem szczepionek i poprawę zasięgu szczepień, zrównoważoną politykę szczepień w UE oraz koordynację i wkład UE w zdrowie na świecie.

Komunikat jest tylko jednym z działań, nad którymi pracuje Komisja, aby poradzić sobie z problemem zmniejszania zasięgu szczepionek i zaufania do szczepionek. Inne działania obejmują konsultacje publiczne, arkusze informacyjne, film instruktażowe etc.

W komunikacie wydanym przez Komisję uznaje się, że szczepienia przyniosły społeczeństwu ogromne korzyści, ponieważ jest to jedna z najbardziej opłacalnych interwencji w dziedzinie zdrowia publicznego i rdzeń programów profilaktycznych na całym świecie. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dziś szczepionki ratują od 1 do 3 milionów istnień rocznie. W nadchodzących dziesięcioleciach przewiduje się, że szczepionki pozwolą uratować 25 milionów ludzi.

Jest jednak kilka kluczowych wyzwań do przezwyciężenia w celu zapewnienia zrównoważonych, sprawiedliwych i skutecznych programów szczepień we wszystkich państwach członkowskich. Jednym z największych jest wahanie szczepionek, a następnie zapewnienie wysokiego poziomu wyszczepiania, co utrudnia rozprzestrzenianie się chorób, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Potrzeba przezwyciężenia tych wyzwań staje się coraz bardziej widoczna, gdy patrzymy na odrę. W 2017 r. w UE odnotowano 14 000 przypadków odry, trzy razy więcej niż w 2016 r. Przyczyną tego jest nieoptymalna wyszczepialność (niższa niż 95%). Zasięg szczepionek przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi jest również nieoptymalny, a przypadki śmiertelnebłonicy niedawno zgłoszone w UE są przypomnieniem, że nie jesteśmy jeszcze całkowicie bezpieczni przed tymi chorobami.

W komunikacie Komisji poruszono również kwestię szczepionki przeciwko grypie, której zasięg pozostaje poniżej celu 75% dla populacji w wieku powyżej 65 lat. U osób starszych grypa może stanowić poważne zagrożenie, jednak tylko jedno państwo członkowskie UE osiągnęło cel. reportażowy.

Każdy z trzech filarów objętych komunikatem Komisji został podzielony na dwie części – najważniejsze wyzwania i priorytetowe działania. W związku z tym Komisja uznaje kluczowe wyzwania w ramach każdego filaru i przedstawia działania, które podejmie w celu stawienia czoła każdemu z tych wyzwań.

Pełna treść komunikatu dostępna TUTAJ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Email this to someone
email