KE: zacieśnianie współpracy w tematyce szczepień

Pod koniec kwietnia Komisja Europejska opublikowała komunikat w sprawie zacieśnienia współpracy w zakresie chorób zwalczanych dzięki szczepieniom. Komunikat obejmuje trzy filary - walkę z wahaniem szczepionek i poprawę zasięgu szczepień, zrównoważoną politykę szczepień w UE oraz koordynację i wkład UE w zdrowie na świecie.

Komunikat jest tylko jednym z działań, nad którymi pracuje Komisja, aby poradzić sobie z problemem zmniejszania zasięgu szczepionek i zaufania do szczepionek. Inne działania obejmują konsultacje publiczne, arkusze informacyjne, film instruktażowe etc.

W komunikacie wydanym przez Komisję uznaje się, że szczepienia przyniosły społeczeństwu ogromne korzyści, ponieważ jest to jedna z najbardziej opłacalnych interwencji w dziedzinie zdrowia publicznego i rdzeń programów profilaktycznych na całym świecie. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dziś szczepionki ratują od 1 do 3 milionów istnień rocznie. W nadchodzących dziesięcioleciach przewiduje się, że szczepionki pozwolą uratować 25 milionów ludzi.

Jest jednak kilka kluczowych wyzwań do przezwyciężenia w celu zapewnienia zrównoważonych, sprawiedliwych i skutecznych programów szczepień we wszystkich państwach członkowskich. Jednym z największych jest wahanie szczepionek, a następnie zapewnienie wysokiego poziomu wyszczepiania, co utrudnia rozprzestrzenianie się chorób, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Potrzeba przezwyciężenia tych wyzwań staje się coraz bardziej widoczna, gdy patrzymy na odrę. W 2017 r. w UE odnotowano 14 000 przypadków odry, trzy razy więcej niż w 2016 r. Przyczyną tego jest nieoptymalna wyszczepialność (niższa niż 95%). Zasięg szczepionek przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi jest również nieoptymalny, a przypadki śmiertelnebłonicy niedawno zgłoszone w UE są przypomnieniem, że nie jesteśmy jeszcze całkowicie bezpieczni przed tymi chorobami.

W komunikacie Komisji poruszono również kwestię szczepionki przeciwko grypie, której zasięg pozostaje poniżej celu 75% dla populacji w wieku powyżej 65 lat. U osób starszych grypa może stanowić poważne zagrożenie, jednak tylko jedno państwo członkowskie UE osiągnęło cel. reportażowy.

Każdy z trzech filarów objętych komunikatem Komisji został podzielony na dwie części – najważniejsze wyzwania i priorytetowe działania. W związku z tym Komisja uznaje kluczowe wyzwania w ramach każdego filaru i przedstawia działania, które podejmie w celu stawienia czoła każdemu z tych wyzwań.

Pełna treść komunikatu dostępna TUTAJ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
0 komentarzy
avatar
Komentujesz jako gość!

Brak komentarzy