REKLAMA
REKLAMA

Jakie leki są skuteczne w terapii przewlekłego zaparcia?

W The Lancet Gastroenterology&Hepatolog opublikowano artykuł, który informuje o skuteczności poszczególnych leków w leczeniu przewlekłych zaparć. Które z substancji wykazują najwyższą skuteczność?

Jakie leki są skuteczne w leczeniu przewlekłego zaparcia?

Zaburzenia przewodu pokarmowego, w tym przewlekłe zaparcia dotyczą od 15% do 25% populacji. Oprócz zespołu jelita drażliwego występują także idiopatyczne przewlekłe zaparcia, które istotnie obniżają jakość życia (przeczytaj także o: leczeniu zaparć u pacjentów onkologicznych).

Brak randomizowanych badań porównujących poszczególne leki, skłonił brytyjsko-amerykański zespół naukowców do przeprowadzenia metaanalizy. Zidentyfikowano 33 randomizowane badania obejmujące 17 214 pacjentów. Opierając się o końcowe nieosiągnięcie trzech lub więcej pełnych spontanicznych wypróżnień (CSBM) na tydzień stwierdzono, że najbardziej skutecznymi lekami są bisakodyl i pikosiarczan sodu w dawce 10 mg raz na dobę. Sklasyfikowano je na pierwszym miejscu po 4 tygodniach stosowania (RR 0,55, p=0,99). Natomiast najskuteczniejszą 12-tygodniową terapią jest leczenie prukaloprydem w dawce 2 mg raz na dobę (RR 0,82, p=0,96). Gdy odpowiedź na leczenie określono jako wzrost liczby wypróżnień o co najmniej jedno na tydzień, to w przypadku 4-tygodniowej kuracji najlepiej zastosować bisakodyl. Dla dłuższej, 12-tygodniowej terapii najlepszy jest prukalopryd 2mg raz na dobę oraz linaklotyd w dawce 290mcg raz na dobę.

Najmniej bezpiecznym spośród badanych leków okazał się bisakodyl.

REKLAMA
REKLAMA

Autorzy metaanalizy podkreślają wyższość wszystkich badanych leków nad placebo. Nie zbadano jednak wpływu długofalowego stosowania tych substancji (większość badań ograniczała stosowanie preparatów do 12 tygodni).

 

Źródło: termedia.pl

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

9 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

te leki o których mowa owszem do stosowania doraźnego ......ale należy znaleźć przyczynę przewlekłych zaparć, które potrafią zatruć życie, na pierwszym miejscu włączamy aktywność fizyczną i odpowiednią dietę
Czyli to o czym pacjenci myślą na końcu ;/
niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy, że taki umiarkowany wysiłek fizyczny regularnie potrafi zdziałać cuda. No chyba, ze problem pochodzi z jakiejś konkretnej choroby jelit - wtedy rzeczywiście sama dieta i sport nie pomogą całkowicie
Może to takie oczywiste ale często pomaga chociażby kontrolowana odpowiednio duża podaż płynów
No i jaki z tego wniosek? W praktyce - żaden, bo najczęściej kupowanym lekiem na przewlekłe zaparcia jest bisakodyl(albo przynajmniej jest w czołówce).
I Radirex tez wysoko na podium, ale ten zwykly, chyba nie wszyscy słyszeli jeszcze o wersji max.
To co sprawdzone i długo jest na rynku tkwi zaparcie w pamięci pacjentów zatem wszystkie nowości trudniej stają się być popularne