Interakcje leków z pożywieniem cz. 8 – Cefuroksym

Znajomość problematyki interakcji pomiędzy żywnością a lekami i świadomość ich znaczenia są niezbędnymi warunkami do tego, aby prowadzona farmakoterapia była skuteczna i bezpieczna. W artykule rozpoczynającym serię “Interakcje leków z pożywieniem” wspomniano, że zachodzące zmiany mogą być niepożądane lub pożyteczne - co wykorzystywane jest w procesie leczenia i właśnie o takim przykładzie pożądanej interakcji można przeczytać w dzisiejszym tekście.

Cefuroksym jest półsyntetyczną cefalosporyną II generacji o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego charakteryzująca się opornością na wiele klasycznych β-laktamaz wytwarzanych przez szczepy oporne na penicyliny, a bakteriobójcze działanie cefuroksymu polega na hamowaniu biosyntezy ściany komórkowej bakterii.

Tradycyjna już w serii artykułów “lista zaleceń” będzie wyjątkowo krótka
w odniesieniu do tego antybiotyku, ale o zaleceniach standardowo – na koniec. Poniżej przedstawiono kilka przykładów przeprowadzonych badań.

 

Celem badania, które przeprowadził Williams i wsp. była ocena wpływu pokarmu na biodostępność cefuroksymu. W badaniu wzięli udział zdrowi ochotnicy – 12 kobiet (średnia wieku 27 lat, średnia masa ciała 59 kg, średni wzrost 167 cm) i 12 mężczyzn (średnia wieku 30 lat, średnia masa ciała 75 kg, średni wzrost 183 cm). Ochotnicy otrzymali cefuroksym (p.o.) w dawce D=1g na czczo lub 15 minut po standardowym śniadaniu.

 

 

 

Serum levels of cefuroxime after single 1 g oral dose after fasting and after food

 

Pharmacokinetic parameters of cefuroxime after 1 g cefuroxime axetil after fasting and after food

 

Autorzy badania wykazali, że biodostępność cefuroksymu po śniadaniu była większa niż po spożyciu leku na czczo [1].

W innym badaniu oceniającym wpływ pokarmu na biodostępność cefuroksymu wzięło udział 12 zdrowych ochotników w wieku 21-27 lat i masie ciała 70-90 kg. Każdy
z ochotników otrzymał 1 dawkę cefuroksymu (i.v.) oraz 5 dawek cefuroksymu (p.o.)
w następujących schematach:

  • cefuroksym 500 mg ((i.v.)
  • cefuroksym 500 mg (p.o.) na czczo
  • cefuroksym 125 mg (p.o.) 2 minuty po standardowym śniadaniu
  • cefuroksym 250 mg (p.o.) 2 minuty po standardowym śniadaniu
  • cefuroksym 500 mg (p.o.) 2 minuty po standardowym śniadaniu
  • cefuroksym 1000 mg (p.o.) 2 minuty po standardowym  śniadaniu.

Mean cefuroxime concentrations

Na podstawie otrzymanych wyników stwierdzono, że biodostępność cefuroksymu wynosiła 36% (na czczo) i 52% (po posiłku) w porównaniu z podaniem dożylnym [2].

James i wsp. w swoim badaniu podawali zdrowym ochotnikom cefuroksym (p.o.)
w dawce D=250 mg na czczo lub 15 min po spożyciu standardowego śniadania. Wyniki tego badania także wskazują na to, że posiłek zwiększa biodostępność cefuroksymu [3].

Kolejne z przeprowadzonych badań miało na celu zbdanie wpływu mleka na biodostępność cefuroksymu (podawanego w dawce D=500mg) u dorosłych i u dzieci. Ginsburg i wsp. wykazali, że podawanie cefuroksymu razem z mlekiem zwiększyło biodostępność leku [4].

 

O jakich zaleceniach należy pamiętać podczas farmakoterapii przy użyciu cefuroksymu?
Jak wspomniano na początku – lista zaleceń będzie krótka:

 

Lek powinien być zażywany wraz z posiłkiem

 

 

Bibliografia:

  1. Williams P.E. i wsp.: The absolute bioavailability of oral cefuroxime axetil in male and female volunteers after fasting and after food, J.Antimicrob.Chemother., 1984, 13(2), 191-196
  2. Finn A. i wsp.: Effect of dose and food on the bioavailability of cefuroxime axetil, Biopharm.Drug Dispos., 1987, 8(6), 519-526
  3. James N.C. i wsp.: Pharmacokinetics of cefuroxime axetil and cefaclor: relationship of concentrations in serum to MICs for common respiratory pathogens, Antimicrob.Agents Chemother., 1999, 35(9), 1860-1863
  4. Ginsburg C.M. i wsp.: Pharmacokinetics and Bactericidal Activity of Cefuroxime Axetil, Antimicrob.Agents Chemother., 1985, 28(4), 504-507

Cytuj ten artykuł jako:

Podobał się artykuł? Podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Adrian Bryła

Doktorant Wydziału Farmaceutycznego UJ CM, w trakcie specjalizacji z zakresu farmacji klinicznej w Studium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Farmaceuta pracujący na oddziałach w jednym z krakowskich szpitali.

5 komentarzy
avatar
Komentujesz jako gość!
Kamil Lewandowski 2019-02-04 20:47:52
Zastanawiam się czy to dobra kategoria artykułu: Interakcje leków z pożywieniem. W dzisiejszym odcinku Cefuroksym, który nie ma interakcji. Co więcej należy go przyjąć wraz z nim. Koniec
Katarzyna Porczyk 2019-02-05 06:37:55
Zaspojlerowałeś artykuł!;)
Kamil Lewandowski 2019-02-08 16:41:38
ahh..sorry, ale teraz jak dajesz komentarze nawet pod samym artykułem to tu się i tak pojawi jako w integralnej całości.
Iwona Napierała 2019-02-14 12:50:53
informacja o braku interakcji jest równiez ważna wiedzą z dziedziny interakcji:)