REKLAMA
REKLAMA

FDA: innowacyjny lek przeciwmigrenowy

W dniu 17 maja 2018 roku firmy Novartis i Amgen ogłosiły zatwierdzenie przez FDA preparatu Aimovig ™ (erenumab), nowego leku opracowanego specjalnie w celu zapobiegania migrenom.

Aimovig jest nowym podejściem terapeutycznym, pierwszym i jedynym zatwierdzonym przez FDA leczeniem opracowanym specjalnie w celu zapobiegania migrenom, poprzez blokowanie peptydowego receptora związanego z genem kalcytoniny (CGRP-R), który jak się uważa, odgrywa kluczową rolę w migrenie. Produkt Aimovig 70 mg podaje się samodzielnie raz w miesiącu, za pośrednictwem urządzenia Amgen, automatycznego wstrzykiwacza SureClick® i nie wymaga dawki nasycającej. Niektórzy pacjenci mogą korzystać z dawki 140 mg raz na miesiąc.

W badaniach fazy II i III nad przewlekłą i epizodyczną migreną, preparat Aimovig powodował znaczące zmniejszenie miesięcznych dni migrenowych i stosowanie ostrych leków przeciw migrenie w porównaniu z placebo. W trwającym otwartym badaniu rozszerzonym dotyczącym epizodycznej migreny (od czterech do 14 dni bólu głowy na miesiąc), wykazano, że te efekty w miesięcznych dniach migrenowych utrzymują się przez okres do 15 miesięcy,.

Skuteczność, tolerancję i bezpieczeństwo produktu Aimovig oceniano u ponad 3 000 pacjentów, w tym w badaniu fazy IIIb (LIBERTY) oraz w trwającym, otwartym, otwartym przedłużonym do pięciu lat. W badaniu LIBERTY, poświęconym trudnym w leczeniu populacjom – osobom z epizodyczną migreną, u których nie powiodło się od dwóch do czterech wcześniejszych terapii – pacjenci przyjmujący lek Aimovig 140 mg mieli prawie trzykrotnie większe szanse na zmniejszenie liczby dni migrenowych o połowę lub więcej w porównaniu do placebo.

REKLAMA
REKLAMA

Posiadanie leczenia zaprojektowanego specjalnie pod kątem złożonej natury migreny jest ważnym i pożądanym krokiem naprzód w medycynie bólu głowy. Aimovig oferuje samodzielne podawanie o udowodnionej skuteczności w szerokim spektrum pacjentów, w tym u tych, którzy wcześniej próbowali innych terapii zapobiegawczych bez powodzenia.

Wniosek o dopuszczenie do obrotu (EMA) Europejskiej Agencji Leków (EMA) dla Aimovig jest w trakcie przeglądu. Novartis spodziewa się zatwierdzenia w UE w nadchodzących miesiącach.

Pełen raport firmy Novartis dostępny TUTAJ.

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]