REKLAMA
REKLAMA

FDA: Erawacyklina (Xerava) nowym antybiotykiem

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła erawacyklinę (Xerava, Tetraphase Pharmaceuticals) do leczenia skomplikowanych zakażeń wewnątrzbrzusznych (cIAI) u dorosłych w wieku 18 lat i starszych

Erawacyklina jest wstrzykiwalnym, w pełni syntetycznym antybiotykiem fluorocyklinowym należącym do grupy antybiotyków tetracyklinowych.

W badaniach klinicznych erawacyklina była dobrze tolerowana i osiągała wysokie kliniczne wyleczenie u pacjentów z cIAI i była statystycznie nie gorsza od dwóch powszechnie stosowanych komparatorów (ertapenemu i meropenemu), poinformowała firma w komunikacie prasowym.

Powikłane zakażenia wewnątrzbrzuszne są drugim co do wielkości miejscem zakażenia na oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM), a także drugą najczęstszą przyczyną śmiertelności związanej z infekcją na oddziałach intensywnej terapii.

REKLAMA
REKLAMA

W badaniach klinicznych erawacyklina wykazała korzystny profil bezpieczeństwa i nie ma konieczności dostosowania jej dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Lek można również bezpiecznie podawać pacjentom z alergią na penicylinę. Ta nowa terapia może być bardzo korzystna dla pacjentów ze skomplikowanymi infekcjami wewnątrz jamy brzusznej.

W zeszłym miesiącu Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków zalecił zatwierdzenie stosowania erawacykliny w przypadku  cIAI  u dorosłych.

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]