REKLAMA
REKLAMA

Farmaceuci w sektorze publicznym zarabiają więcej niż w prywatnym?

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport "Struktura wynagrodzeń według zawodów", zawierający m.in, wysokość zarobków farmaceutów i techników farmaceutycznych za październik 2016 r. Wynika z niego, że w sektorze publicznym obie grupy zawodowe zarabiają lepiej niż w prywatnym.

GUS co dwa lata przygotowuje raport dotyczący struktury wynagrodzeń w różnych zawodach. Właśnie opublikowano zestawienie odzwierciedlające zarobki Polaków z październiku 2016 r. Znaleźli się w nim równie pracownicy aptek.

Z raportu wynika, że przeciętne wynagrodzenie farmaceutów wynosiło w analizowanym czasie 5035,65 zł brutto. W tej grupie o około 300 zł były wyższe wynagrodzenia mężczyzn. Co ciekawe z danych GUS wynika, że więcej zarabiali farmaceuci zatrudnieni w sektorze publicznym (średnio 5354,02 zł) niż prywatnym (średnio 4996,56 zł).

Podobnie sytuacja ma się w przypadku techników farmaceutycznych. Ich średnie zarobki w sektorze publicznym wynosiły w październiku 2016 roku około 3375,56 zł. brutto. Natomiast w sektorze prywatnym była to kwota 2989,01 zł.

REKLAMA
REKLAMA

Przypomnijmy, że 8 czerwca Sejm przyjął ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Ma ona na celu podniesienie wynagrodzeń tych pracowników medycznych, którzy zarabiają najmniej w poszczególnych grupach zawodowych.

Ustawa wprowadza minimalne poziomy płac zasadniczych, poniżej których nie będzie można ustanowić wynagrodzenia zasadniczego pracownika wykonującego zawód medyczny. Docelowe kwoty najniższych wynagrodzeń zasadniczych zostały ustalone na poziomie zbliżonym do obecnych średnich wynagrodzeń zasadniczych poszczególnych grup zwodów medycznych.

Ustawa nie wprowadza siatki płac regulującej wysokość wynagrodzeń pracowników medycznych, czyli określającej, ile będą zarabiać pracownicy przynależni do poszczególnych grup zawodowych.

Farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni posiadający specjalizację do 31 grudnia 2019 r. zarobią minimum 4095 zł brutto, w 2021 już 5251 zł brutto.

Z kolei farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni bez specjalizacji do 31 grudnia 2019 r. zarobią minimum 2847 zł brutto, w 2021 już 3651 zł brutto.

 

 

Źródło: www.mgr.farm

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]