Europejskie szpitale powinny obawiać się opóźnień we wprowadzeniu dyrektywy fałszywkowej?

Ze względu na powolny postęp prac wdrożeniowych EFPIA (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations) zbiera opinie prawne dotyczące postępowania w przypadku opóźnień w implementacji dyrektywy fałszywkowej w poszczególnych sektorach (producentów, dystrybutorów, aptek ogólnodostępnych, aptek szpitalnych).

fot. Shutterstock

Celem tzw. dyrektywy fałszywkowej jest uruchomienie ogólnoeuropejskiego systemu umożliwiającego weryfikację autentyczności leków. System będzie funkcjonował również w szpitalach, dlatego przedstawiciele Europejskiego Stowarzyszenia Farmacji Szpitalnej (EAHP – European Association of Hospital Pharmacists) biorą udział w spotkaniach dotyczących Dyrektywy, włączając się m.in. w prace Europejskiej Organizacji Weryfikacji Leków (European Medicines Verification Organisation, EMVO) oraz Europejskiej Federacji Producentów Leków i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations, EFPIA).

– EMVO koncentrowała się m.in. na adresowaniu trudności związanych z wdrażaniem Dyrektywy m.in. powolnym procesie adaptacji systemu przez krajowe Organizacje Weryfikacji Autentyczności Leków oraz rejestracji producentów i importerów (On-boarding Partners, OBPs) – czytamy w raporcie z działalności EAHP.

W trakcie licznych spotkań poruszano problemy braków personalnych i finansowych, kwestie dotyczące komunikacji z organizacjami decyzyjnymi na poziomie poszczególnych krajów oraz z sektorem szpitalnym.

– Ze względu na powolny postęp prac wdrożeniowych EFPIA zbiera opinie prawne dotyczące postępowania w przypadku opóźnień w implementacji Dyrektywy w poszczególnych sektorach (producentów, dystrybutorów, aptek ogólnodostępnych, aptek szpitalnych). Termin zakończenia prac wdrożeniowych określony w Dyrektywie upływa 9 lutego 2019 r – czytamy w raporcie.

EFPIA jest szczególnie zainteresowana współpracą z sektorem szpitalnym. EMVO również próbowało kontaktować się z organami decyzyjnymi w poszczególnych krajach prosząc o zaangażowanie sektora szpitalnego, jednak apel pozostał bez odpowiedzi. EAHP zostało zobowiązane przez Komisję Europejską do przygotowania raportu ws. swoich działań na tym polu.

Cały raport z działalności EAHP dostępny na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej

Podobał się artykuł? Podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
0 komentarzy
avatar
Komentujesz jako gość!

Brak komentarzy