Europejskie szpitale powinny obawiać się opóźnień we wprowadzeniu dyrektywy fałszywkowej?

Ze względu na powolny postęp prac wdrożeniowych EFPIA (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations) zbiera opinie prawne dotyczące postępowania w przypadku opóźnień w implementacji dyrektywy fałszywkowej w poszczególnych sektorach (producentów, dystrybutorów, aptek ogólnodostępnych, aptek szpitalnych).

fot. Shutterstock

Celem tzw. dyrektywy fałszywkowej jest uruchomienie ogólnoeuropejskiego systemu umożliwiającego weryfikację autentyczności leków. System będzie funkcjonował również w szpitalach, dlatego przedstawiciele Europejskiego Stowarzyszenia Farmacji Szpitalnej (EAHP – European Association of Hospital Pharmacists) biorą udział w spotkaniach dotyczących Dyrektywy, włączając się m.in. w prace Europejskiej Organizacji Weryfikacji Leków (European Medicines Verification Organisation, EMVO) oraz Europejskiej Federacji Producentów Leków i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations, EFPIA).

– EMVO koncentrowała się m.in. na adresowaniu trudności związanych z wdrażaniem Dyrektywy m.in. powolnym procesie adaptacji systemu przez krajowe Organizacje Weryfikacji Autentyczności Leków oraz rejestracji producentów i importerów (On-boarding Partners, OBPs) – czytamy w raporcie z działalności EAHP.

W trakcie licznych spotkań poruszano problemy braków personalnych i finansowych, kwestie dotyczące komunikacji z organizacjami decyzyjnymi na poziomie poszczególnych krajów oraz z sektorem szpitalnym.

– Ze względu na powolny postęp prac wdrożeniowych EFPIA zbiera opinie prawne dotyczące postępowania w przypadku opóźnień w implementacji Dyrektywy w poszczególnych sektorach (producentów, dystrybutorów, aptek ogólnodostępnych, aptek szpitalnych). Termin zakończenia prac wdrożeniowych określony w Dyrektywie upływa 9 lutego 2019 r – czytamy w raporcie.

EFPIA jest szczególnie zainteresowana współpracą z sektorem szpitalnym. EMVO również próbowało kontaktować się z organami decyzyjnymi w poszczególnych krajach prosząc o zaangażowanie sektora szpitalnego, jednak apel pozostał bez odpowiedzi. EAHP zostało zobowiązane przez Komisję Europejską do przygotowania raportu ws. swoich działań na tym polu.

Cały raport z działalności EAHP dostępny na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej

Podobał się artykuł? Podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Email this to someone
email
0 komentarzy
avatar
Komentujesz jako gość!