REKLAMA
REKLAMA

Enzym eliminujący uzależnienie od nikotyny

Naukowcy z Scripps Research z powodzeniem przetestowali potencjalny nowy sposób zaprzestania palenia u gryzoni.

W badaniu opublikowanym w internetowym wydaniu Science Advances w dniu 17 października 2018 r. naukowcy opisali doświadczenie, w którym podali  szczurom uzależnionym od nikotyny inżynierski enzym, który rozkłada nikotynę we krwi, zanim ta dotrze do mózgu. Leczenie szybko zmniejszyło motywację zwierząt do przyjmowania nikotyny, odwróciło ich oznaki uzależnienia od nikotyny i zapobiegło nawrotom choroby, gdy zwierzę ponownie uzyskano dostęp do nikotyny.

Uzależnienie od nikotyny sprawia, że palacze tytoniu palą, pomimo całej szkody wyrządzanej ich zdrowiu. Badacze szacują, że około 60 procent osób, które próbują palić papierosy, kończy jako nałogowi palacze – a około 75 procent osób palących codziennie wróciło do nałogu po rzuceniu palenia.

Odwrotna zależność od nikotyny poprzez zapobieganie przedostawaniu się nikotyny  do mózgu od dawna uważana jest za obiecującą strategię. Jednak wcześniejsze wysiłki nie dały żadnych konkretnych leków, które zmniejszają poziom nikotyny we krwi na tyle, aby były skuteczne.

REKLAMA
REKLAMA

Testowany w tym badaniu enzym NicA2-J1 jest wersją naturalnego enzymu wytwarzanego przez bakterię Pseudomonas putida. Został zmodyfikowany w celu zoptymalizowania jego siły działania, czasu pozostawania w krwi i innych właściwości farmakologicznych  Badania opublikowane w ciągu ostatnich kilku lat wykazały, że NicA2-J1 silnie obniża poziom nikotyny we krwi u gryzoni i jest skuteczny w prostym modelu szczurzym uzależnienia od nikotyny. W ramach nowego badania naukowcy przetestowali enzym w bardziej wyrafinowanych modelach zwierzęcych , które lepiej naśladują uzależnienie ludzi od nikotyny.

Zwierzęta leczone najwyższą dawką NicA2-J1 (10 mg / kg) kontynuowały samodzielne podawanie nikotyny, gdy tylko mogły, ale wykazywały bardzo niskie poziomy nikotyny we krwi w w porównaniu ze szczurami kontrolnymi, które nie otrzymywały enzymu. Objawy odstawienia nikotyny, takie jak podatność na ból i agresywne zachowania, były odpowiednio zmniejszone w okresach braku dostępu do nikotyny, w porównaniu do nieleczonych kontroli.

Dzięki tak obiecującym wynikom badań przedklinicznych zespół naukowców ze Scripps Research ma nadzieję, że uda się zainicjować badania kliniczne z NicA2-J1 u ludzi. Wcześniej naukowcy wykonają dalsze prace w celuoptymalizacji właściwości NicA2-J1 jako leku.

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

11 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Maria Magdalena Kowalczuk (gość) 2018-10-24 09:02:35
Jest szansa, że badania pójdą dalej i obejmą alkohol, narkotyki i inne dopalacze. Nie wiem, czy tym sposobem będzie można walczyć z uzależnieniem od mediów?
co w takim razie z uzaleznieniem od jedzenia czy pracy? moze enzym na wszystko okaze sie pomocny
Ale głupio, próbowałam komentować po otworzeniu tematu i wylądowałam "u siebie" jako "gość" :/ Może nie powinnam się czuć jak u siebie?
Komentowałaś na Aptece Szpitalnej, tak?
Tak i komentarz zdublował się na tym forum, bez możliwości usunięcia z obydwu portali :(
O, widzę, że wszystkie komentarze powielają się na obydwu portalach :(
A swoją drogą, komentując na tym portalu, zastanawiam się, gdzie jeszcze mogę jednocześnie wypłynąć poza moją świadomością?
Zamysł jest taki, żeby dać pełen obraz dyskusji. Czyli komentarze pod artykułem niezależnie od tego gdzie będą dodawane - będą się wyświetlać zarówno na portalu z którego pochodzi artykuł, jak i na farmacja.net ... Dzięki temu nie będzie problemu, że w jednym miejscu toczy się jedna dyskusja, a w drugim druga. To jest jedna z największych nowości nowej wersji farmacja.net
Całkiem fajne rozwiązanie, rzeczywiście
to ja nawet nie wiedzialam ze komentarze pojawiaja sie np jednoczesnie na dwoch portalach