REKLAMA
REKLAMA

EMA: Zalecenie wycofania z obrotu leku przeciwnowotworowego Lartruvo

Europejska Agencja Leków (EMA) podsumowała wyniki prowadzonego badania, w którym oceniano długość przeżycia pacjentów z rakiem tkanek miękkich leczonych preparatem ​​Lartruvo (olaratumab) w połączeniu z doksorubicyną.

EMA w opublikowanych wynikach badań stwierdziła, że leczenie lekiem ​​Lartruvo (olaratumab) z doksorubicyną nie przedłuża życia pacjentom bardziej, niż sama terapia doksorubicyną. Dlatego agencja wydała zalecenie o wycofanie z obrotu ww. preparatu.

Pierwsze, wstępne wyniki udostępniono w styczniu 2019 roku. Już wtedy zalecono, aby każdy nowy pacjent nie rozpoczynał leczenia preparatem Lartruvo. Prowadzona przez kolejne 3 miesiące ocena danych z badania potwierdziła wcześniejsze założenia. Natomiast informacje na temat bezpieczeństwa stosowania leku nie uległy zmianie.

Lek Lartruvo (olaratumab) zarejestrowano w listopadzie 2016 roku ze wskazaniem do leczenia zaawansowanego mięsaka tkanek miękkich. Preparat uzyskał warunkowe dopuszczenie do obrotu z powodu deficytu ilości odpowiednich leków. W momencie rejestracji dane na temat działania Lartruvo były ograniczone z powodu małej liczby pacjentów włączonych do głównego badania. Dlatego zezwolenie na obrót było warunkowe, a wytwórca zobowiązał się do dostarczenia danych z badań, potwierdzających korzyści i bezpieczeństwo leku.

REKLAMA
REKLAMA

 

Źródło: EMA

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]