REKLAMA
REKLAMA

Badanie krwi jako wczesna diagnostyka nowotworu płuc?

W randomizowanym kontrolowanym badaniu wykazano potencjał testu EarcCDT Lung Oncimmune, pozwalającego na wcześniejszą diagnostykę raka płuc - nawet o 4 lata w porównaniu do standardowych czynności diagnostycznych. Pozwala to na wykrycie choroby w początkowym stadium.

Diagnostyka raka płuc poprzez badanie krwi?

Test EarlyCDT—Lung, poprzez badanie krwi mierzy poziom siedmiu autoprzeciwciał skierowanych przeciwko antygenom powiązanych z nowotworem płuc. Wykazano, że podwyższony poziom tych autoprzeciwciał jest charakterystyczny dla wszystkich rodzajów nowotworu płuc i obecny od najwcześniejszych stadiów choroby.

Przeprowadzono randomizowane kontrolowane badanie z udziałem 12 209 osób w Szkocji, będących w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór płuc. Wykazano, że w grupie badanych, u których w ciągu 2 lat wykonano test, zdiagnozowano znacznie więcej przypadków raka płuc we wczesnym stadium choroby niż w grupie kontrolnej, która otrzymała standardową opiekę kliniczną.

Wśród osób, u których przeprowadzono test EarlyCDT Lung i zdiagnozowano raka płuc, aż u 41,1% badanych zdiagnozowano chorobę we wczesnym stadium (stadium 1 i 2), w porównaniu do 26,8% w grupie kontrolnej poddanej standardowym badaniom diagnostycznym.

REKLAMA
REKLAMA

Badanie wykazało również niższy wskaźnik zgonów wśród osób objętych testem, w porównaniu do osób z grupy kontrolnej. Sugeruje to, że wczesny test płuc CDT, a następnie obrazowanie CT, może przynieść korzyści pod kątem zmniejszonej śmiertelności. Jednak badanie to nie było w stanie wykazać takiej tendencji po dwóch latach badań.

Rak płuc jest nowotworem, którego najczęściej diagnozuje się dopiero w zaawansowanym etapie choroby. Dlatego, to jego wykorzystano w badaniu skuteczności nowej technologii. Uważa się, że to badanie jest największym kontrolowanym i randomizowanym, mającym na celu wykrycie raka płuc z wykorzystaniem biomarkerów.

Odkrycie zaprezentowano podczas Światowej Konferencji na temat Raka Płuc w 2019 r. Wydarzenie zorganizowało Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań nad Rakiem Płuc (IASLC) w Barcelonie. Według założeń, technologia może wykryć chorobę nawet cztery lata wcześniej, w porównaniu do standardowej diagnozy klinicznej (czytaj także: Leczenie zaawansowanego raka płuc – czy jest to możliwe?).

 

Źródło: hospitalhealthcare.comoncimmune.com

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]