10 najbardziej oczekiwanych premier lekowych w 2024 roku

Portal Fierce Pharma co roku korzystając z wstępnego raportu Evaluate publikuje najbardziej oczekiwane premiery leków na nadchodzący rok. Zwykle prezentowane są największe firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne. Jednak w 2024 r. sprawy będą wyglądać nieco inaczej. Najbardziej oczekiwany lek pochodzi od firmy biotechnologicznej, o której wielu z nas mogło nie wiedzieć. Zapraszamy do zapoznania się z tą niezwykle ciekawą listą leków.

Najbardziej oczekiwany lek

Przewidywany przez Evaluate najlepiej sprzedający się lek, który zostanie wprowadzony na rynek w tym roku to lek KarTX. Ubiega się on o zatwierdzenie w leczeniu schizofrenii, choroby na którą istnieje niewiele skutecznych metod leczenia i posiada ograniczone zainteresowanie mediów.

Czytaj także: Szkolenia i webinary – luty 2024

Brak uciążliwych skutków ubocznych?

Karuna złożyła wniosek o zatwierdzenie leku we wrześniu 2023 r. na podstawie danych z trzech badań kontrolowanych placebo — dwóch badań fazy 3 i jednego fazy 2.

Firma Karuna, wskazała że lek ma na rynku dwie wyraźne zalety: skuteczność i profil bezpieczeństwa. Jak informuje Fierce Pharma, firma podkreśliła, że kluczową zaletą jest skuteczność kliniczna leku w połączeniu z brakiem skutków ubocznych, które posiadają istniejące metody leczenia schizofrenii, takie jak senność i przyrost masy ciała.

Wysoka skuteczność przy minimalnych skutkach ubocznych stanowi znaczącą korzyść dla obu stron na tym rynku.

Czytaj także: Leczenie raka endometrium – komunikat do pracowników ochrony zdrowia

Przewidywana sprzedaż leku

Evaluate, która szacuje sprzedaż każdego leku do 2028 r., przewiduje, że sprzedaż tego leku wyniesie 2,8 miliarda dolarów.

Rozszerzenie wskazań leku

Portal informuje, że firma Karuna już planuje rozszerzenie zastosowania KarXT, w ramach trwających badań, testujących go między innymi jako lek na psychozę u pacjentów z chorobą Alzheimera oraz jako leczenie wspomagające z innym lekiem na psychozę.

Czytaj także: Bezpieczeństwo Farmakoterapii – podsumowanie spotkanie PRAC

2. miejsce – lek na chorobę Alzheimera

Zgodnie z przekazanymi informacjami, eksperymentalny lek Lilly na chorobę Alzheimera jest drugim najbardziej oczekiwanym lekiem. Nie jest to jednak jego debiut na tej liście. W 2023 r. został umieszczony przez  Evaluate na czwartym miejscu w rankingu najbardziej oczekiwanych premier leku,  gdzie według szacunków do 2028 r. sprzedaż może wynieść 1,9 miliarda dolarów. Obecnie sprzedaż Evaluate do 2028 r. ma wynieść 2,2 miliarda dolarów.

Jak poinformowano, lek stale trafia na listy ze względu na trudną drogę Lilly do potencjalnego zatwierdzenia w ciągu ostatnich trzech lat, która zakończyła się w styczniu 2023 r. odrzuceniem przez FDA ze względu na liczbę pacjentów biorących udział w badaniu.

Jednak Lilly latem ubiegłego roku ponownie złożyła wniosek do FDA, a decyzja ma zostać wydana w pierwszym kwartale 2024 r.

3. miejsce – lek na niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby

Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH) jest to stłuszczenie wątroby z przewlekłym i postępującym zapaleniem wątroby, które nieleczone prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Może pozostać niewykryte przez wiele lat ze względu na brak objawów. Schorzenie to stało się główną przyczyną przeszczepów wątroby.

W ciągu ostatnich pięciu lat w przeprowadzono dziesiątki badań, w których szukano skutecznego sposobu leczenia, bezskutecznie. Firma Madrigal Pharmaceuticals ma nadzieję na odniesienie sukcesu tam, gdzie nie udało się wielu dużym firmom farmaceutycznym i firmom biotechnologicznym.

Nadzieja dla pacjentów

Nadzieją okazał się lek Resmetirom. W przeprowadzonym badaniu 26% pacjentów otrzymujących dawkę 80 mg i 30% pacjentów przyjmujących dawkę 100 mg osiągnęło pierwszorzędowy punkt końcowy w postaci zmniejszenia aktywności NASH – obejmującego balonowanie hepatocytów i stan zapalny, a także brak nasilenia zwłóknienia. Evaluate przewiduje, że sprzedaż leku Madrigal do 2028 r. wyniesie 2,1 miliarda dolarów.

4. miejsce – lek na tętnicze nadciśnienie płucne

Jak informuje portal, czwarte miejsce na liście zajął produkt leczniczy Sotatercept.

Zgodnie z przekazanymi informacjami, zainteresowanie lekiem wynika z faktu, że działa on inaczej niż obecnie dostępne na rynku leki na tętnicze nadciśnienie płucne, które są lekami rozszerzającymi naczynia krwionośne.  Sotatercept modyfikuje uszkodzone naczynia płucne poprzez promowanie sygnalizacji hamującej ich wzrost. Jeśli lek zostanie zatwierdzony, będzie to pierwsza w swojej klasie metoda leczenia tej choroby.

Przekazano, że szacowana sprzedaż w 2028 roku wynosi 2 miliardy dolarów.

Czytaj także: Szkolenia i webinary – styczeń 2024

Pozostałe leki na liście

Miejsce 5

Na piątym miejscu znalazł się lek Datopotamab deruxtecan firm Daiichi Sankyo i AstraZeneca. Jest on stosowany w leczeniu raka płuc i piersi. Jak informuje portal,  szacuje się, że do 2028 r. lek osiągnie sprzedaż na poziomie 1,8 miliarda dolarów, jeśli zostanie wprowadzony na rynek w tym roku.

Miejsce 6

Na szóstym miejscu znalazł się lek Acoramidis firmy BridgeBio Pharma, stosowany w kardiomiopatii ATTR. Szacowana sprzedaż w 2028 roku wynosi 1 miliard dolarów.

Miejsce 7

Siódme miejsce zajęła szczepionka przeciw wirusowi RSV firmy Moderna, szacowana na 913 mln dolarów.

Miejsce 8

Lek Anktiva firmy ImmunityBio zajął ósme miejsce. Jest on wskazany w leczeniu nieinwazyjnego raka pęcherza moczowego. Szacowana sprzedaż w 2028 roku wynosi 878 mln dolarów.

Miejsce 9

Lek Ensifentryna stosowany w leczeniu POCHP firmy Verona ma szacowaną sprzedaż w 2028 roku na 784 mln dolarów, co daje mu 9 miejsce w rankingu.

Miejsce 10

10 miejsce zajął produkt leczniczy Imetelstat firmy Geron. Jego sprzedaż w 2028 roku wynosi 737 mln dolarów.

Czytaj także: Lista refundacyjna styczeń 2024- zmiany w programach lekowych i chemioterapii

Źródło: FiercePharma

 

 

logo