OPIEKA FARMACEUTYCZNA W SZPITALU - "Wszystko o antybiotykach"

Drukuj
Utworzono: czwartek, 24, listopad 2016

 

          Jak przyjmować antybiotyki, by były bezpieczne? Kiedy ich stosowanie jest na prawdę konieczne, a czym grozi ich nadużywanie? To tylko niektóre z pytań, na jakie w dniu 15 listopada bieżącego roku odpowiadali specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

          To już druga edycja akcji informacyjnej dla pacjentów USK, zorganizowana przez pracowników Apteki Szpitalnej Uniwersyteckiego Szpitala klinicznego we Wrocławiu z okazji Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach. Przedsięwzięcie jest częścią ogólnopolskiej kampanii Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków.

          Pani mgr Olga Fedorowicz (Kierownik Apteki Szpitalnej) zaprosiła do udziału w akcji różne zawody medyczne, oprócz  farmaceutów także lekarzy z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej, psychologów oraz diagnostów laboratoryjnych.

          W ramach wydarzenia można było wysłuchać trzech wykładów. Farmaceuta szpitalny opowiedział o roli probiotyków w antybiotykoterapii, farmakolog kliniczny wyjaśnił jak prawidłowo przyjmować antybiotyki, natomiast mikrobiolog kliniczny tłumaczył w jakich sytuacjach badanie mikrobiologiczne wspomaga podjęcie trafnej decyzji o konieczności zastosowania antybiotyku.

          Pacjenci mogli przy okazji zmierzyć ciśnienie krwi (otrzymali zeszyty samokontroli), farmaceuci zrobili przeglądy lekowe, a lekarze udzielali konsultacji.

          Dni Wiedzy o Antybiotykach organizowane są w wielu krajach, a ich celem jest podnoszenie świadomości na temat następstw nadużywania chemioterapeutyków. Nie od dziś wiadomo, że antybiotykooporność jest obecnie jednym z podstawowych niebezpieczeństw dla zdrowia publicznego na całym świecie, dlatego my farmaceuci szpitalni jako odpowiedzialni przedstawiciele zawodów medycznych powinniśmy jak najczęściej czynnie angażować się chociażby w tego typu przedsięwzięcia - "wyjdźmy z jaskini".Dariusz Smoliński

REDAKTOR

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

MECENAT

                              


Copyright © 2017 farmacja.net sp. z o. o.

Kontakt   Nota prawna    Regulamin   Reklama  

Copyright © 2007 - 2017 - D-FARMA-Wszelkie prawa zastrzezone