O PROBLEMACH APTEK SZPITALNYCH W CENTRALI NFZ

Drukuj
Utworzono: wtorek, 17, grudzień 2013

Najważniejsze problemy aptek szpitalnych były przedmiotem rozmów przedstawicieli Naczelnej Rady Aptekarskiej z zastępcą prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia ds. medycznych Marcinem Pakulskim. Samorząd aptekarski reprezentowali: prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej dr Grzegorz Kucharewicz, wiceprezes NRA mgr farm. Alina Fornal, koordynator Departamentu Farmacji Szpitalnej NRA mgr farm. Dariusz Smoliński i członek NRA mgr farm. Ewa Pomorska. W rozmowach w warszawskiej Centrali NFZ 3 grudnia 2013 r. uczestniczyli przedstawiciele NFZ, miedzy innymi dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami Barbara Wójcik-Klikiewicz i Joanna Startek z Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej.

Dariusz Smoliński, członek Prezydium NRA, podkreślił, że należy wzmocnić pozycję farmaceuty szpitalnego i aptek szpitalnych. Dbając o jakość w ochronie zdrowia, trzeba znaleźć pieniądze na rozwój aptek szpitalnych, bowiem są one gwarancją prawidłowej farmakoterapii oraz właściwej gospodarki lekiem. Przedstawiciele samorządu aptekarskiego stwierdzili, że w ostatnich latach nasilił się proces przekształcanie aptek szpitalnych w działy farmacji szpitalnej, które mają ograniczony zakres czynności; na przykład nie mogą sporządzić żadnego leku recepturowego. Jest to proces niekorzystny, sprzeczny z europejską tendencją. W krajach Unii Europejskiej wzrasta bowiem rola terapii personalizowanej, która prowadzona jest przez apteki szpitalne, posiadające pracownie leków cytotoksycznych oraz pracownie mieszanin do żywienia pozajelitowego.

Przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej wskazali na konieczność wprowadzenia nowych kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Preferowane powinny być podmioty lecznicze mające apteki szpitalne, które gwarantują wysoką jakość personalizowanej chemioterapii oraz indywidualnej terapii żywieniowej, zgodnie z Rezolucją Unii Europejskiej z 19 stycznia 2011 r. o wymogach dotyczących zapewnienia jakości i bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych przygotowywanych w aptekach na specjalne potrzeby pacjentów. Rezolucja Komitetu Ministrów powinna być wdrożona przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.

W europejskiej farmacji szpitalnej coraz większą wagę przykłada się do współdziałania farmaceuty szpitalnego z innymi specjalistami ochrony zdrowia, którego celem jest poprawa opieki nad hospitalizowanym pacjentem. Z tego względu zasadne byłoby wprowadzenie w polskich szpitalach minimalnych norm zatrudnienia dla magistrów farmacji – podkreślili przedstawiciele samorządu aptekarskiego.

Pismo do Prezes NFZ

źródło:www.nia.org.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

MECENAT

                               

Kontakt   Nota prawna    Regulamin   Reklama  

Copyright © 2007 - 2017 - D-FARMA-Wszelkie prawa zastrzezone