Sprawozdanie - VIII Ogólnopolska Konferencja Naukowa...

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 02, grudzień 2013

          W dniach 15-16 listopada pod hasłem „Nauka dla praktyki farmaceuty szpitalnego” odbyła się w Poznaniu VIII Ogólnopolska Konferencja Naukowa Sekcji Żywienia Do- i Pozajelitowego PTF-arm. Program tegorocznej konferencji był wyjątkowo bogaty i obejmował :

- wykłady zaproszonych gości,

- prezentację przedstawiciela Stowarzyszenia Pacjentów „Apetyt na Życie”,

- doniesienia własne z ośrodków,

- sesję plakatową,

- warsztaty praktyczne

- i ankietę na temat praktyki żywieniowej.

W tym roku po raz pierwszy mieliśmy okazję wysłuchać wykładów o leczeniu żywieniowym u chorych m.in. na mukowiscydozę, fenyloketonurię oraz osób starszych. Jak co roku sporą „dawkę” wiedzy otrzymaliśmy od Pani dr Ciszewskiej-Jędrasik, która przedstawiła farmaceutyczne aspekty podawania leków w żywieniu dojelitowym i związane z tą drogą ryzyko interakcji.

                W kolejnym dniu konferencji odbyła się pierwsza w historii naszych spotkań sesja plakatowa. Następnie bardzo ciekawymi doniesieniami z własnych ośrodków podzielili się z uczestnikami mgr Magdalena Piętka w wystąpieniu pt.: „Peroksydacja lipidów w mieszaninach All in One.” oraz dr farm. Maciej Stawny, który omówił zagadnienie „Problemy lekowe w żywieniu pozajelitowym.” Zgodnie z przewodnim tematem konferencji były to zagadnienia na styku nauki i praktyki każdego farmaceuty szpitalnego zajmującego się na codzień sporządzaniem mieszanin All in One.

                Bardzo dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się warsztaty praktyczne, na których w małych grupach omawiane były zastosowania różnego rodzaju programów, urządzeń, nowych technologii pomocnych w codziennej pracy począwszy od zlecania a skończywszy na sporządzaniu mieszanin. W przyszłym roku planujemy powtórzyć tematy warsztatowe aby wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z wszystkimi zagadnieniami tam prezentowanymi.

                Dziękujemy osobom, które zechciały wypełnić ankietę na temat sporządzania mieszanin w swoich ośrodkach. Dane zgromadzone z ankiet pomogą nam ocenić rozwój praktyki żywieniowej w Polsce. Na pewno już wkrótce podzielimy się wnioskami.

                Dziękujemy za liczny udział, wspólnie spędzony czas i bezcenną wymianę opinii. Do zobaczenia w przyszłym roku, prawdopodobnie w Warszawie. Dziękujemy Poznaniowi za doskonałą   organizację, wspaniałą atmosferę i przepyszne marcińskie rogale.

             Z pozdrowieniami

mgr farm. Justyna Zamarska

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

MECENAT

                               

Kontakt   Nota prawna    Regulamin   Reklama  

Copyright © 2007 - 2017 - D-FARMA-Wszelkie prawa zastrzezone