"NAD BAŁTYKIEM" - WRAŻENIA Z KONFERENCJI

Drukuj
Utworzono: czwartek, 06, październik 2011

          Z informacji, które udało mi się uzyskać, pomysł na jej powstanie zrodził się w  wyniku rozmów, jakie miały miejsce w czasie spotkań Sekcji Aptek Szpitalnych, ŚOIA. Była to potrzeba uzyskania odpowiedzi na nurtujące farmaceutów szpitalnych z tego regionu pytania dot. np. zmiejszenia kosztów lekowych, materiałowych generowane przy zabiegach; jak powinien wyglądać Receptariusz Szpitalny; jakie nas czekają zmiany w zamówieniach publicznych; losy próbek lekarskich w szpitalu; itp. Udało się, przy wielkim zaangażowaniu Pani magister Pastok-Chomickiej, zrealizowano w moim (i nie tylko-gdyż pytałem także innych uczestników, o wrażenia) bardzo dobrą, merytoryczną konferencję, która zgromadziła około 90 osób głównie z północnych krańców Polski, ale i nie tylko.          

          W śród wielu tematów, jakie były poruszane na spotkaniu (Ryzyko hiperglikemii i innych powikłań w leczeniu żywieniowym, rola Zespołu Żywieniowego w zapobieganiu powikłań; Import docelowy oraz Farmacja szpitalna w Austrii na podstawie wizyty studyjnej w ramach współpracy MZ z WHO; Zastosowanie insulin analogowych NN w praktyce szpitalnej; Losy próbek lekarskich w szpitalu; Farmakoekonomika – Receptariusz Szpitalny, jakie oszczędności wynikają z jego obecności; Skuteczna ochrona i pomoc w leczeniu zapaleń jamy ustnej; Bezpieczna płynoterapia w szpitalu; Rola Zespołu Żywienia w szpitalu; Zakażenia bakteryjne i grzybicze u ciężko chorych pacjentów z OITM; Alergia – choroba XXI wieku; Skuteczność eradykacji szczepów wieloopornych a zmniejszenie zakażeń wewnątrz szpitalnych; Waga temidy kontra waga apteczna – prawne aspekty w pracy farmaceuty; Inhibitory pompy protonowej przegląd najnowszych wytycznych stosowania; jak ograniczyć ponoszone koszty leczenia na oddziale chirurgicznym) największym zainteresowaniem i punktem zapalnym do wywiązania dyskusji wśród farmaceutów pracujących w Aptekach Szpitalnych, były te dotyczące szeroko pojętego prawa. Nie jest to jakiś odosobniony przypadek gdyż widzę, jeżdżąc na różne szkolenia, że farmaceuci chcą z tej trudnej dziedziny otrzymywać coraz więcej merytorycznych informacji, wskazówek jak postępować zgodnie z tak szybko zmieniającymi się przepisami.          

          Bardzo miłym akcentem konferencji, był na zakończenie wieczór poetycki w wykonaniu farmaceuty, poety Waltera Pyki.         

          Podsumowując mogę stwierdzić, że spotkanie szkoleniowe było profesjonalnie przygotowane, tematy poruszane trafione w specyfikę pracy w szpitalu. Mimo wielkiego wysiłku, stresu, poświęconego czasu, jaki musieli włożyć organizatorzy w jej przygotowanie, liczę na drugą edycję tego szkolenia, aby na stałe zagościło w grafiku konferencji organizowanych dla farmaceutów pracujących w Aptekach Szpitalnych, Klinicznych czy Zakładowych. 

Dariusz Smoliński

Redaktor

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

MECENAT

                               

Kontakt   Nota prawna    Regulamin   Reklama  

Copyright © 2007 - 2017 - D-FARMA-Wszelkie prawa zastrzezone