Jaka cena leku dla szpitala?

Drukuj
Utworzono: sobota, 24, wrzesień 2011


„Z początkowych informacji wynikało, że ta ustawa szpitali nie dotyczy i nic się nie zmienia. Teraz jest kłopot z jej interpretacją i rzeczywiście nie wszystko jest jasne” – przyznaje Małgorzata Majer, dyrektor Szpitala im. W. Biegańskiego w Łodzi.

Będzie jak teraz?

Po pierwsze, szpitale nie wiedzą, jakie ceny leków będą stosowane w lecznictwie zamkniętym: maksymalne czy sztywne. Zdaniem Janiny Pawłowskiej, przewodniczącej Departamentu Farmacji Szpitalnej NRA, na co dzień kierownika apteki Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, z obecnego stanowiska resortu zdrowia wynika, że szpitale stosując leki podlegające refundacji będą musiały kupować je po cenie ustalonej decyzją administracyjną ministra zdrowia. Cena zbytu dla konkretnego leku jest jedna zarówno dla aptek ogólnodostępnych, jak i szpitalnych. Jakakolwiek zmiana może być dokonana wyłącznie w drodze decyzji. Ustawa nie dopuszcza żadnej swobody w kształtowaniu cen leków objętych refundacją. Zakaz odnosi się do wielu możliwych sytuacji, jakie mogłyby wystąpić między wytwórcą, hurtownią a odbiorcą leków. Reasumując – zakup leków refundowanych poniżej ustalonej ceny zbytu jest niezgodny z regulacjami ustawowymi.

„A skoro cena ma być wynegocjowana przez MZ, to właściwie jaki sens ma robienie przetargu? zastanawia się Janina Pawłowska i dodaje – Być może potrzebna jest nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych. Być może, stosując zapisy ustawy, szpital będzie mógł proponować inne kryteria, które zadecydują o wyborze oferenta (np. termin płatności, warunki dostawy, sposób przyjmowania reklamacji itd.) lub dokonywać zakupów z wolnej ręki, powołując się na art.67 ustawy o zamówieniach publicznych.

źródło: www.pulsmedycyny.com.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

MECENAT

                               

Kontakt   Nota prawna    Regulamin   Reklama  

Copyright © 2007 - 2017 - D-FARMA-Wszelkie prawa zastrzezone